Ta branża lubi spokój

Trwają prace nad kilkoma projektami zmian ustawowych dotyczących refundacji. Planowane nowelizacje dotyczące m.in. przemysłu farmaceutycznego oraz branży wyrobów medycznych były jednym z ważniejszych tematów dyskusji podczas sesji "Przemysł i medycyna" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja br.).

Chodzi o tzw. dużą nowel izację ustawy refundacyjnej, k tóra jest jeszcze na etapie ustaleń rządowych, podobnie jak ustawa o refundacji wyrobów medycznych. Kolejna nowelizacja obejmuje szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych i leki w programach zdrowotnych.

Stabilność rynku i prawa

W Sejmie procedowane jest również rozwiązanie ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). - Z punktu widzenia firm najważniejsza jest stabilność rynku i prawa. Tymczasem RDTL wprowadza przepis, który pozwala wydać ministrowi decyzję refundacyjną na okres do 5 lat. Nie gwarantuje żadnego minimalnego okresu trwania tej decyzji - mówił mec. Adam Krenke z Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Wspomniał też o Refundacyjnym Trybie Rozwojowym: - RTR ma stanowić wsparcie firm w działalności inwestycyjnej. Samo założenie jest bardzo słuszne, ale diabeł tkwi w szczegółach.

- Warto zwrócić uwagę na jeden niebezpieczny zapis tego projektu, który mówi o tym, że firma, która ma korzystać z RTR, będzie musiała obowiązkowo zawrzeć w decyzji refundacyjnej instrument dzielenia ryzyka (RSS - red.) - jeżeli obrót danego leku osiągnie pewien pułap, firma będzie musiała zwrócić do NFZ wszystko powyżej tego poziomu - przypominał Adam Krenke.

Dodał: - To jest połączone z drugą zmianą - odnawiamy wniosek dotyczący decyzji refundacyjnej na kolejny okres, to nasze warunki cenowe w połączeniu z RSS nie mogą być gorsze niż poprzednie. To może doprowadzić do sytuacji, że jeśli chcemy wejść z nowym lekiem i ustalamy na niego warunki cenowe, to ich późniejsza zmiana może okazać się niemożliwa, bo MZ uzna, że jest ona dla płatnika niekorzystna.

Trzy czerwone lampki

- Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie RTR. Jesteśmy zadowoleni z tej inicjatywy i cieszymy się, że MZ próbuje stworzyć warunki prawne, by przyciągnąć inwestycje z sektora farmaceutycznego do Polski. Oczywiście mamy pewne obawy co do szczegółowych zapisów. Niepokoi nas brak pewności, czy przepisy są zgodne z prawem unijnym. Jeśli okaże się, że rozwiązanie jest jednak niezgodne z prawem dotyczącym pomocy publicznej, to firma będzie obarczona obowiązkiem zwrotu środków, które w ten sposób otrzymała - mówiła Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Związku Pracodawców Firm Innowacyjnych Infarma.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH