Raport Karolinska Institutet: Polska należy do krajów o najniższej w Europie dostępności pacjentów do nowych terapii onkologicznych

- Być może nadchodzi czas istotnych zmian w poszukiwaniu leków zwalczających raka - przewiduje dr Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Centrum Onkologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.
Niestety, farmakologiczne nowości - nawet jeśli okazują się skuteczne - zbyt często są dla polskich pacjentów niedostępne z powodów finansowych.
Rozwój farmakoterapii nie idzie w kierunku znalezienia jednego leku na raka, bo to jest - przy obecnym stanie wiedzy - niemożliwe. Chodzi natomiast o wytwarzanie preparatów na bardzo konkretne rodzaje, typy i podtypy nowotworów - mówi docent Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi w warszawskim Centrum Onkologii, konsultant ds. onkologii klinicznej w woj.
mazowieckim.

WIĘCEJ DANYCH

- Leczenie nowotworów opiera się przede wszystkim na przekonaniu, że kluczem do powodzenia terapii jest zniszczenie wszystkich komórek rakowych, traktowanych przez medycynę jako ciało obce dla organizmu. Wydaje się jednak, że przyszłość leczenia raka leży w naprawie procesu regulacji - uważa dr Piotr Siedlecki.
- Sądzę, że tradycyjna chemioterapia zbliża się do granic wydolności. Większych szans leczenia upatrywałbym raczej w innej kategorii leków niż dotychczas stosowane chemioterapeutyki. Ta grupa leków nowej generacji pozwala na stosowanie tzw. terapii celowanej. Chodzi np. o przeciwciała, przeciwko czynnikom wzrostu nabłonka naczyniowego. Żeby nowotwór rósł, musi być unaczyniony. Jeśli zahamuje się wzrost naczyń, to zahamuje się również wzrost nowotworu.
Takie tendencje wymagać też będą niebagatelnych nakładów na szczegółową diagnostykę. Wszak dzisiaj onkologów nie satysfakcjonuje już tylko podstawowe rozpoznanie: "nowotwór złośliwy" albo "rak inwazyjny". Jeśli lekarze mają stosować różne finezyjne leki, muszą mieć wiele innych dodatkowych i szczegółowych danych.
A ich uzyskanie sporo kosztuje.

RAPORT PRAWDY

Tymczasem według opublikowanego na początku października raportu szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet ze Sztokholmu, Polacy mają bardzo trudny dostęp do nowoczesnych leków onkologicznych, wynikający z braku środków finansowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH