Według UOKiK aptekarze częściej powinni informować pacjentów o możliwości zakupu tańszych odpowiedników przepisanych leków

Znaczenie tańszych odpowiedników leków oryginalnych na świecie i w Polsce wzrasta z każdym rokiem. Polski rynek z 64-procentowym udziałem wartościowym generyków w rynku stawia nas w czołówce krajów europejskich pod tym względem (według firmy badawczej PharmaExpert). Szacuje się, że światowy rynek preparatów generycznych w 2010 r. będzie wart 100 mld dolarów.
- Przy identycznych właściwościach farmakologicznych (biodostępność i biorównoważność), ich cena potrafi stanowić jedynie 30% ceny leku oryginalnego - mówi Paweł Lewek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Interesującym tematem jest również refundacja leków przez Ministerstwo Zdrowia. Gdyby w jednej tylko grupie leków - inhibitorach konwertazy - refundować jedynie dwa najtańsze z nich, przyniosłoby to zysk w wysokości 1,3 mld zł rocznie! Skutek dla pacjentów byłby taki sam, gdyż według badań wszystkie leki w tej grupie wykazują "efekt klasy", czyli działają identycznie. Trudno więc się dziwić, że Polska, podobnie jak świat, powoli zaczyna dostrzegać wartość leków generycznych.

Sprzedaż rośnie

Od kilku lat sprzedaż generyków w polskich aptekach systematycznie rośnie, kosztem sprzedaży leków innowacyjnych.
Według Moniki Stefańczyk, analityka rynku farmaceutycznego z firmy PMR, w 2005 r. sprzedaż apteczna leków generycznych rosła prawie trzy razy szybciej niż sprzedaż leków innowacyjnych i osiągnęła już ponad 50% udział w rynku aptecznym. Podobnie dzieje się na rynku szpitalnym, gdzie wzrasta udział kupowanych generyków, jednak tam wciąż dominują wartościowo leki innowacyjne.
- W krajach Europy Zachodniej generyki nie są aż tak popularne, np. we Francji stanowią mniej niż 10% wartości rynku - mówi Stefańczyk. - Najbardziej popularne są w Niemczech, ale nie stanowią tam więcej niż jedną trzecią rynku. Znacznie lepiej sprzedają się w większości krajów Europy Środkowowschodniej - największy udział w rynku mają w Chorwacji, Rosji, Estonii, Litwie i Łotwie - powyżej 50%.

Nakłanianie aptekarza

Jak podaje PBS (raport UOKiK z badania rynku obrotu hurtowego obrotu lekami, grudzień 2006), w 70% przypadków polscy aptekarze rzadko bądź wcale nie informowali klientów o możliwości zakupu tańszych odpowiedników przepisanych medykamentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH