Szukając jawności

Orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące prawa wglądu do ofert podmiotów biorących udział w konkursach NFZ na świadczenia zdrowotne nie jest jednolite.

22 września br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, powołując się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, oddalił skargę NZOZ Falck Medycyna w Łodzi, który chciał się zapoznać z ofertami konkurentów.

Radca prawny Michał Modro zapowiada, że złoży odwołanie. Broni nie składają także inni zwolennicy jawności.

Drugie podejście

Przypomnijmy, że WSA w Warszawie rozpatrywał sprawę NZOZ Falck Medycyna w Łodzi po raz drugi. Za pierwszym razem (12 listopada 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1460/09) uznał prawo niepublicznego podmiotu (przegrał bój o kontrakt z publicznym szpitalem) do wglądu do oferty szpitala złożonej w NFZ.

Sąd stwierdził wtedy, że oferta konkurencyjnego świadczeniodawcy w sposób nieograniczony podlega ujawnieniu innym świadczeniodawcom.

Jednak prezes NFZ nie zgodził się z wyrokiem i złożył skargę kasacyjną, którą NSA uznał i nakazał WSA ponowne rozpatrzenie sprawy. Wrześniowy werdykt nie był korzystny dla NZOZ Falck Medycyna.

- Zarówno w tej sprawie, jak i w innych będziemy konsekwentnie dążyli do tego, żeby była możliwość weryfikowania ofert - deklaruje Modro i dodaje, że pracownicy Funduszu są tylko ludźmi i popełniają błędy, które można wyłapać pod warunkiem, że istnieje dostęp do dokumentacji konkursowej. Podkreśla, że to niedopuszczalne, by urzędnik wybierał oferty, które na etapie postępowania administracyjnego nie mogą być sprawdzone przez drugiego oferenta.

Modro był prawnikiem w Kasie Chorych, następnie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dla publicznego płatnika pracował przez 9 lat. Był też ekspertem prawnym w Ministerstwie Zdrowia i sejmowej komisji zdrowia.

Potem otworzył kancelarię, która specjalizuje się m.in. w prawie medycznym i prawie ubezpieczeń zdrowotnych, obsługuje krajowe i międzynarodowe spółki medyczne.

Ujawniają błędy

- Z mojego doświadczenia wynika, że błędy popełniane są bardzo często, choć nie chcę przez to powiedzieć, że świadomie płatnik nagina pewne warunki postępowania na korzyść publicznych podmiotów - zastrzega Modro. Mimo ostatniej sądowej porażki (sygn. VI SA/Wa 1369/11), prawnik wciąż ma niezachwiane przekonanie, że nie można utajniać dokumentacji. Wskazuje, że orzecznictwo sądów administracyjnych w tej kwestii jest rozbieżne, niejednolite.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH