Szuflady (jeszcze) górą

Stosowanie systemów przechowujących dokumentację medyczną i zarządzające ruchem pacjentów nadal jest w Polsce rzadkością...

W jednej z większych przychodni specjalistycznych w Katowicach panie w rejestracji wyciągają z blaszanych szaf wielkie koperty z nazwiskami pacjentów.

Wychodzi na to, że grupery JGP czy nawet szpitalne systemy informatyczne to jaskółki wiosny nie czyniące.

I jeśli taki obrazek to rzeczywistość nie z Dziadowej Kłody (w której swego czasu notabene Rynek Zdrowia gościł), ale z wielkomiejskich Katowic, to co tu mówić? Problem jest, choć przy dzisiejszej technice tele- i informatycznej nie powinien istnieć. Rozwiązań informatycznych do wykonywania takich zadań jest sporo. Na każdą kieszeń, dla małej przychodni i szpitala-giganta. Dlaczego więc zamiast komputera, króluje baza danych w kopertach składowana w szufladach blaszanych szaf? Zwróciliśmy się z prośbą o opinię w rzeczonej materii do czterech, z wielu obecnych na rynku, firm informatyki medycznej: ABG, Kamsoft-u, iMed24 i UHC.

Wnioski każdy sam sobie wyciągnie...

Rynek jest ogromy

Jak nasi rozmówcy oceniają stopień nasycenia rynku tego rodzaju narzędziami? - Nasycenie jest bliskie zeru - nie ukrywa Andrzej Jaromin, wiceprezes iMed24. - Co prawda prawie każda placówka posiada system do rozliczeń z NFZ, ale najczęściej sprowadza się to do jednego komputera w rejestracji lub w biurze, który nie jest poza tym w żaden sposób wykorzystywany. Systemy przechowujące dokumentację medyczną pacjentów i zarządzające ruchem chorych są naprawdę rzadkością.

W dużych podmiotach sytuacja wygląda dużo lepiej, jednak małe ZOZ-y oraz indywidualne praktyki lekarskie bardzo rzadko wykorzystują tego typu systemy.

Internetowa rejestracja wizyt jest kolejnym etapem informatyzacji i posiada ją jeszcze mniej podmiotów. Liczbę ZOZ-ów posiadających swoją stronę internetową szacuję na około 1-1,5 tysiąca, a liczbę ZOZ-ów posiadających typowy system do rezerwacji wizyt on-line na około 100-200. Należy jednak podkreślić, że pojawiają się wyraźne sygnały świadczące o zapotrzebowaniu na takie systemy - coraz więcej ZOZ-ów pyta o moduły do internetowej rezerwacji wizyt...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH