W 1948 roku szwajcarski naukowiec P.H. Mueller, pracujący w firmie Geigy, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie owadobójczej roli DDT (di-chlorodifenylotrichloroetanu), którego szerokie zastosowanie w czasie II wojny światowej chroniło żołnierzy przed tyfusem plamistym roznoszonym przez wszy.

Pestycyd zwalcza także przenosi-cieli malarii, stąd jest uznawany przez WHO - mimo skutków ubocznych dla środowiska naturalnego - za najbardziej efektywny środek w walce z malarią w krajach afrykańskich.

W laboratoriach firmy Geigy, Ciba i Sandoz, które do wybuchu drugiej wojny tworzyły kartel Basel AG - związek największych firm chemicznych w Szwajcarii - powstawały także inne tzw. leki etyczne (wydawane na receptę, ordynowane wyłącznie przez lekarza), jak np. środek na katar sienny, dokanałowy środek znieczulający u dzieci, a także leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i chorób serca.

Wszystkie trzy firmy zaczynały od handlu, a potem produkcji barwników sztucznych, zanim zaczęły wytwarzać leki. Po wojnie kartel rozpadł się i każda z firm kroczyła odrębną drogą. W 1970 roku Ciba i Geigy połączyły się. W 1996 roku dołączył do nich Sandoz i ponownie trzy firmy działały w jednej strukturze. W wyniku największej wtedy fuzji w świecie farmacji powstała firma Novartis.

Nazwa pochodzi od łacińskiego zwrotu novae artes, czyli nowe umiejętności. Odzwierciedla nie tylko nową wizję, ale też sprawne połączenie dwóch organizacji o różnej kulturze biznesu.

Innowacja i leki odtwórcze

Mimo że leki innowacyjne to dla globalnej działalności Novartis nadal najbardziej dochodowy biznes (63% sprzedaży), koncern nie lekceważy również rynku leków generycznych.

Tę strategię stosują też inne firmy innowacyjne. Przy ograniczonych możliwościach finansowych płatników, dzięki tańszym lekom odtwórczym, zwiększa się ich dostępność dla pacjentów. Dla firmy natomiast ich sprzedaż oznacza większe obroty.

Donald Bellamy, prezes zarządu grupy Novartis w Polsce, podkreśla silną pozycję koncernu zarówno w sektorze produktów generycznych, jak i innowacyjnych:

- Odkrywanie nowych substancji czynnych nie tylko znacząco przyśpiesza rozwój współczesnej medycyny, ale także przyczynia się do osiągnięcia lepszej jakości życia pacjentów. Z kolei wysokiej jakości leki generyczne zwiększają dostęp pacjentów do niezawodnych zamienników leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH