Szpitale zasypały Agencję ankietami

Od stycznia 2015 r. punktową wyceną świadczeń zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na podstawie przekazywanych przez szpitale danych o kosztach leczenia. Pilotażowe ankiety z takimi informacjami przesłało do Agencji już 220 szpitali (stan na 4 grudnia 2014 r.).

Agencja Oceny Technologii Medycznych zaapelowała 5 listopada 2014 r. do świadczeniodawców o przekazywanie danych dotyczących wykonywanych w ich placówkach świadczeń. Informacje te pozwolą przyszłej AOTMiT lepiej przygotować się do nowych zadań związanych z taryfikacją świadczeń.

W tym celu przygotowana została specjalna ankieta dla świadczeniodawców zainteresowanych współpracą z Agencją. Pierwszy etap przewiduje zbieranie danych historycznych za lata 2013-2014. Ankieta nadal dostępna jest na stronie: www.aotm.gov.pl

Później współpraca - na podstawie umów zawieranych przez Agencję z wybranymi lecznicami - będzie się wiązała z przestrzeganiem standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców oraz ze stosowaniem metodyki wyceny opracowanej przez AOTMiT.

Zainteresowanie

przerosło oczekiwania

Najpierw Agencja określiła termin wysyłania ankiet do 30 listopada. - Odebraliśmy sporo telefonów oraz e-maili z prośbą o przedłużenie terminu, który prolongowaliśmy do 5 grudnia. Będziemy jednak brać pod uwagę także ankiety, które wpłyną po tym terminie - informuje nas dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- Do 4 grudnia wypełnione ankiety odesłało 220 szpitali. To znacznie więcej niż się spodziewaliśmy - przyznaje. - Wyjaśniamy świadczeniodawcom, że ich wypełnienie i odesłanie na razie do niczego nie zobowiązuje i nie będzie miało wpływu na ewentualną dalszą współpracę.

Agencja chce natomiast, na podstawie obecnie gromadzonych danych, dowiedzieć się, jaką metodykę liczenia kosztów przyjęły szpitale oraz na jakie dane AOTMiT może liczyć w przyszłości.

- To pomoże stworzyć odpowiednią strukturę pliku, który w przyszłym roku pozwoli nam pozyskiwać jak najbardziej miarodajny materiał niezbędny do taryfikacji świadczeń na pierwszym etapie prac w okresie styczeń-luty 2015 r., kiedy będziemy już pytać o koszty w konkretnych obszarach terapeutycznych - tłumaczy Rynkowi Zdrowia prezes Matusewicz.

- Do czerwca powinniśmy ogłosić pierwszą taryfę, ale o tym, jakiego zakresu świadczeń będzie dotyczyła ta pilotażowa wycena (punktowa - red.), zdecydujemy w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia. Już teraz jednak potrzebujemy możliwie jak najszerszej wiedzy o sposobie gromadzenia kosztów i stosowaniu rachunku kosztów w szpitalach - tłumaczy Wojciech Matusewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH