Szpitale wykupią ubezpieczenia od zdarzeń medycznych?

Niewykluczone, że termin wykupienia przez szpitale ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, wyznaczony w znowelizowanej ustawie o działalności leczniczej na 1 stycznia 2014 r., znów zostanie przesunięty. Ministerstwo Zdrowia zastanawia się, co zrobić z tymi ubezpieczeniami; posiada je tylko 30 szpitali.

O becnie trwają analizy zasadności utrzymania terminu 31 grudnia 2013 r. jako ograniczającego fakultatywność ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - poinformował nas Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Według obecnego stanu prawnego, następnego dnia, czyli od 1 stycznia 2014 r., podmioty lecznicze prowadzące szpitale mają obowiązek posiadania umowy ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych.

Ubezpieczonych ubywa

Pytanie, czy do tego czasu dopełnią tej powinności? Zainteresowania polisami jakoś nie widać.

Zapytaliśmy rzecznika resortu zdrowia, ile szpitali ma teraz umowy z ubezpieczycielami. Odpowiedział, że "zgodnie z informacjami uzyskanymi z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na dzień 27 sierpnia 2013 r. 30 szpitali posiadało umowę ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalno ści leczniczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 217)".

Dla porównania: 29 sierpnia ubiegłego roku wiceminister zdrowia Sławomir Neumann raportował posłom w Sejmie, że umowy miało 278 szpitali z ogólnej listy 1070 placówek w kraju. Czyli w ciągu roku zamiast oczekiwanego wzrostu liczby umów od zdarzeń medycznych zawartych z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeniowym SA (PZU było jedyną firmą oferującą tego typu ubezpieczenia) mamy do czynienia z ich spadkiem - wycofało się aż 248 placówek.

Niewiele lecznic mogło sobie pozwolić na zakup polis. Zaporowe ceny, na które szpitali nie było stać, zmusiły resort zdrowia do zainicjowania nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Weszła w życie w czerwcu 2012 r. i przewidywała, że ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2014 r., a nie jak w poprzedniej nowelizacji - od 1 lipca 2012 r. Biorąc pod uwagę to, co powiedział Krzysztof Bąk (że właśnie trwają analizy zasadności utrzymania terminu 31 grudnia 2013 r.) oraz fakt, że jedynie 30 polskich lecznic ma ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, można sobie odpowiedzieć, czy wymóg ich posiadania od początku przeszłego roku zostanie utrzymany, o ile w ogóle pozostanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH