Szpitale w sieci. I co dalej?

Wprowadzenie sieci szpitali daje pewność finansowania, ale nadal pozostają znaki zapytania dotyczące szczegółów przyjętych rozwiązań - wynika z dyskusji toczonej przez gości zaproszonych do udziału w sesji "Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce" podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (27-28 września 2017 r.).

Samorząd wojewódzki jako organ tworzący wywiąże się z obowiązku zapewnienia opieki medycznej w szpitalach, zarówno tych, które są w sieci, jak i tych, które będą uczestniczyły w konkursach - powiedział podczas sesji Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Dodał, że finansowanie szpitali oparte na ryczałcie wydaje się jednak niewystarczające. Stąd obawa, że samorządy "znowu staną się chłopcem do bicia wskazywanym przez władzę centralną" w razie problemów. Jeśli dojdzie do nadwykonań, to w części zapłaci za nie samorząd, pokrywając stratę, zamiast przeznaczyć pieniądze na inwestowanie w wymagające modernizacji budynki - przewidywał Bogdan Dyjuk.

Jak zapewnił Adam Wiński, zastępca dyrektora ds. medycznych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kwota ryczałtu na IV kwartał będzie zdecydowanie większa niż w III kwartale. - Ujmując wszystkie szpitale w regionie, nastąpi wzrost o ponad 11% - zaznaczył. Pytany o konkursy uzupełniające w nadchodzącym roku powiedział, że oddział NFZ będzie je ogłaszać niezwłocznie po poznaniu założeń do planu finansowego na rok 2018.

Gwarancja kontraktu

Agnieszka Biała, zarządca spółki "Szpital Giżycki" prowadzącej szpital objęty pierwszym postępowaniem sanacyjnym w Polsce, powiedziała, że wprowadzenie sieci może pomóc tej lecznicy. Szpital ma zagwarantowany kontrakt i przychody. Kontrakt jest pewną formą zabezpieczenia dla instytucji, które refinansowałyby układ z wierzycielami. Wyjaśniła, że zadłużenie szpitala wynosi 18,5 mln zł, a kontrakt 42-46 mln zł rocznie. - Zatem proporcja zadłużenia do kontraktu daje podstawy do optymizmu, mankamentem jest natomiast niewiadoma, jaką pozostaje skala finansowania na rok 2018 - tłumaczyła.

O tym, ż e prognozowanie sytuacji finansowej szpitali w nadchodzącym roku jest utrudnione, mówił też Janusz Dzięcioł, prorektor ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: - Być może sieć okaże się rozwiązanem korzystnie wpływającym na sytuację szpitali klinicznych. Natomiast po odniesieniu wyliczeń do roku 2015, ryczałt na ostatni kwartał tego roku okazał się niewystarczający. Tym bardziej gdy misją szpitala klinicznego jest wykonywanie procedur, które są kosztochłonne - mówił prorektor, przypominając, że uczelnia, jako podmiot tworzący, nie jest w stanie dołożyć pieniędzy do budżetu szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH