Szpitale pełne wyzwań

Problemy z płynnością finansową i pokrywaniem kosztów odtwarzania infrastruktury budowlano-technicznej szpitali nie są tylko "chorobą systemu" w Polsce. Borykają się z nią także szpitale w innych krajach, np. w Niemczech.

Zarówno w Polsce, jak i u naszego zachodniego sąsiada, inwestorzy planujący budowę lub - często niezbędną, ze względu na wymogi formalnoprawne - gruntowaną modernizację obiektów ochrony zdrowia, stają przed podobnymi wyzwaniami.

Zator inwestycyjny

O tym, jak sprostać tym wyzwaniom, mówią Rynkowi Zdrowia przedstawiciele HDR TMK Planungsgesellschaft, niemieckiej firmy od ponad 50 lat planującej, projektującej i oddającej do użytku obiekty dla służby zdrowia na całym świecie.

Wskazują, że ochrona zdrowia jest branżą wzrostową, cechującą się przede wszystkim rozwojem zaawansowanej technologii medycznej, nowych metod zabiegowych oraz rosnącymi potrzebami, wynikającymi m.in. ze względów demograficznych (starzejące się społeczeństwo).

Mimo ciągle rosnących potrzeb zdrowotnych, liczba szpitali w Niemczech od lat maleje. W roku 2000 istniały tam 2242 szpitale, natomiast w 2015 r. - 1999. - Według wspólnego studium Centrum Branżowego Rynku Zdrowia BDO AG Wirtschaftsprüfungsgesellschaft i Niemieckiego Instytutu Szpitalnego, trzy z czterech szpitali w Niemczech nie posiadają dostatecznej zdolności inwestycyjnej - informuje Christoph Gatermann, architekt i dyrektor ds. planowania w ochronie zdrowia HDR TMK.

Zaznacza, że niedostateczne finansowanie inwestycji szpitali jest głównym powodem, dla którego w ciągu ostatnich 10 lat od 30 do 50% niemieckich szpitali wykazuje straty. Skutkami niedostatecznego poziomu inwestycji jest często przestarzała infrastruktura budowlano- -techniczna. - Zator inwestycyjny i niedobory w finansowaniu stawiają szpitale przed wielkimi wyzwaniami - przyznaje Christoph Gatermann.

Planowanie celowe

- Widzimy podobieństwa między systemami ochrony zdrowia w Polsce i w Niemczech. Polski system znajduje się od lat pod większą presją - uważa Gatermann. Przypomina, że choć liczba mieszkańców na łóżko szpitalne wynosi w naszym kraju 658, a więc w ujęciu statystycznym Polska plasuje się dobrze w porównaniu z innymi państwami UE, to rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

- Obecnie szpitale w Polsce znajdują się pod coraz większą presją kosztów. W obliczu zmian demograficznych wzrasta złożoność zabiegów i związanych z nimi wydatków. Szpitale konkurują o wykwalifikowany personel i pacjentów. Budynki i wyposażenie szpitali są często przestarzałe, a jednocześnie brakuje dostępnego kapitału - wylicza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH