Ministerstwo Zdrowia podsumowało skutki ustawy o pomocy publicznej dla SP ZOZ-ów

Według raportu opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej spowodowała, że wiele szpitali podjęło działania wpływające na poprawę ich sytuacji finansowej. Z danych resortu wynika, że zadłużenie placówek w ciągu półtora roku spadło o prawie 30%.
We wrześniu br. wysokość zobowiązań szpitali, które są objęte restrukturyzacją, wynosiła 4,1 mld zł (w kwietniu 2005 r.
zadłużenie sięgało 6 mld zł).
Wnioski o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego złożyły 572 zakłady.
108 zakładów, które mogły złożyć taki wniosek, nie zrobiło tego z różnych powodów: np. zakład został zlikwidowany lub przekształcony w niepubliczny ZOZ; w zakładzie zatrudnionych było mniej niż 50 osób, więc nie spełniono wymogu ustawy; w niektórych ZOZ-ach powodem była dobra sytuacja ekonomiczna lub efektywna restrukturyzacja w latach 2002- 2004.
Decyzję o wszczęciu postępowania wydano w przypadku 565 zakładów.
549 placówek zaciągnęło pożyczkę Skarbu Państwa (w sumie 1,6 mld zł), a 173 korzysta z nisko oprocentowanych kredytów bankowych. 259 szpitali zawarło ugodę restrukturyzacyjną (umorzenie zobowiązań cywilnoprawnych na kwotę 195 mln zł. 409 zakładów będzie miało umorzone zobowiązania publicznoprawne na kwotę 622 mln zł.
1 sierpnia 2006 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy publicznej, umożliwiająca m.in. zwiększenie udzielonej już pożyczki oraz kwoty umorzenia zaciągniętej pożyczki z 50 do 70%. Nowelizacja dała też możliwość całkowitego umorzenia długów pod warunkiem zrzeczenia się roszczeń wobec NFZ i Skarbu Państwa.
Do 30 sierpnia 2006 r. wnioski o zwiększenie pożyczki złożyło 147 zakładów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH