Szpitale - mają się lepiej?

Jak przekształcenia wpływają na sytuację szpitali, czy możliwe jest jeszcze ograniczenie kosztów, gdzie poszukiwać środków na inwestycje, jaki postęp w ciągu dekady osiągnęliśmy w informatyzacji szpitali. O tym m.in. mówili podczas X Forum Rynku Zdrowia goście w sesji "Zdrowy szpital - zdrowe finanse

Nawiązując do oczekiwanego wprowadzenia map potrzeb zdrowotnych, które okażą się istotne także dla inwestorów, Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, przypomniał, że Fundusz dysponuje dobrą bazą danych sprawozdawczych i epidemiologicznych.

- Jest ona już gotowa, ma pewną historię i dlatego jest bardzo cenna - zaznaczył. Fundusz ma też doświadczenie w wykorzystywaniu zgromadzonych danych i rozeznanie w zakresie potrzeb, gdyż od wielu lat musi planować zakup świadczeń zdrowotnych.

Inwestycje do konsultacji

Jak powiedział Andrzej Zakrzewski duże inwestycje bezwzględnie powinny być skonsultowane z płatnikiem i z samorządami, szczególnie gdy szpitale są prowadzone przez różne organy założycielskie.

- Pewne inwestycje nie są ujęte w kontraktach, ponieważ w pobliżu znajduje się szpital o takim samym zakresie świadczeń - mówił o problemie, przed jakim staje nie tylko inwestor, ale i płatnik.

Wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń uznała, że mapy potrzeb zdrowotnych mogą stać się dobrym narzędziem planowania, także wykorzystywanym ponadregionalnie, bo nie wszystkie procedury wysokokosztowe muszą być wykonywane w każdym województwie. - Urząd ma dane, ale zdecydowanie najlepsze posiada NFZ - przyznała marszałek.

Dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk odnosząc się do nadwykonań - jako czynnika, który co roku wpływa na sytuację finansową szpitali - przekonywała, że lecznice najczęściej wybierane przez pacjentów powinny mieć możliwość wykonania zabiegów ponad limit.

Ponieważ szpital po raz pierwszy od 6 lat zaczął mieć zobowiązania wymagalne, w lipcu i sierpniu musiały zostać wstrzymane przyjęcia planowe. - Udowodniłam, że to nadlimity powodują takie zobowiązania. Nie przyjmowaliśmy pacjentów planowych przez 2 miesiące i we wrześniu zobowiązania wymagalne spadły do zera - mówiła dyrektor.

Kredyt bankowy...

Podczas sesji goście szeroko dyskutowali o możliwościach pozyskiwania środków na inwestycje. Dariusz Strojewski, członek zarządu MW Trade SA, przypomniał, że kredytowanie szpitali przez banki nie jest popularne. Jednak pojawiło się kilka banków, m.in. Getin Noble Bank i Idea Bank, które energiczniej uczestniczą w przetargach na taką usługę finansową.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH