Ważnym obszarem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZ) jest opieka środowiskowa kierowana do osób z zaburzeniami psychicznymi i uzależnionych.

Przyjmując w 2009 r. ustawę w tej sprawie, parlamentarzyści uznali, że niektóre choroby i zaburzenia psychiczne będą leczone poza murami klinik i szpitali.

Postawiono na środowiskowy model psychiatrycznej opieki zdrowotnej, który polega na zapewnieniu opieki psychiatrycznej i odwykowej mieszkańcom określonego obszaru, gdzie poszczególne placówki opieki psychiatrycznej są zintegrowane, a ich działalność skoordynowana z działalnością innych jednostek opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej.

Najkrócej mówiąc, idea tzw. przyjaznej psychiatrii polega na zapewnieniu wszechstronnej opieki zabezpieczającej potrzeby chorego w jego środowisku życia.

Różne formy opieki i pomocy niezbędne do życia w środowisku rodzinnym i społecznym mają się przejawiać m.in. poprzez:
  • upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej,
  • aktywizację zawodową osób z zaburzeniami psychicznymi,
  • upowszechnienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego,
  • zmniejszenie nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi,
  • organizację systemu poradnictwa i pomocy w stanach kryzysu psychicznego.
Oprócz ośmiu resortów w realizacji Programu w latach 2011-15 uczestniczyć mają również: NFZ, samorządy terytorialne, a także - ale już nieobligatoryjnie - organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, samorządy zawodowe, Kościoły i inne związki wyznaniowe.

Należy przy tym podkreślić, że udział tego "trzeciego" sektora to warunek sine qua non powodzenia Programu w zakresie opieki środowiskowej. O ile można sobie wyobrazić profesjonalną i dostępną opiekę psychiatryczną, o tyle opieka środowiskowa bez współpracy instytucji państwa z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami nie jest możliwa.

Jak funkcjonuje obecny model opieki środowiskowej i jak go realizują wymienione podmioty? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na przykładzie niespełna 24-tysięcznego Lublińca w województwie śląskim.

Szpital wrośnięty w miasto

Podstawowym dokumentem na poziomie gminy jest strategia rozwoju. W Lublińcu obejmuje ona lata 2004-15. Sięgamy do niego, bo uwzględnia badania ankietowe mieszkańców, a także szanse i zagrożenia oraz mocne i słabe strony gminy (analiza SWOT). Stwarza to okazję do sprawdzenia, jak odbierany jest w lokalnym środowisku Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr. Emila Cyrana.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH