Szpital powiatowy potrzebuje określenia jego roli w systemie

W systemie ochrony zdrowia największy problem stanowią najmniejsze szpitale, czyli powiatowe. Do dziś nie wiadomo, jaką powinny pełnić rolę.

Sytuacja szpitali powiatowych dla samorządowców nie jest jasna. Zatrzymana została tendencja do spadku liczby procedur wykonywanych w tych podmiotach, bo w roku 2013 widać zahamowanie tego dotychczasowego trendu.

Jednocześnie jednak, w 2013 roku ubyło 87 szpitali w Polsce, głównie powiatowych - samorządowych i prywatnych. To prawie 7% wszystkich lecznic. O tyle mniej szpitali w Polsce miało w 2013 roku kontakt z Funduszem, w stosunku do roku 2012.

W tej sytuacji samorządowcy mają poczucie, że dokonuje się wiele zmian, jednak zdecydowana ich większość odbywa się właśnie kosztem najmniejszych szpitali. A ponieważ te małe szpitale w samorządach są najbardziej restrukturyzowane, to samorządowcy już nie mają rezerw.

Był pewien okres stabilizacji finansowej szpitali powiatowych. Jednak z danych dotyczących zobowiązań za ostatnie kwartały widać wyraźnie, że w niektórych województwach poszły one w górę.

Dlatego samorządowcy muszą wiedzieć, czy są zdani na samych siebie, czy jest szansa na jakąś formę wsparcia procesu restrukturyzacji szpitali. Zwłaszcza że niejasna jest też sprawa funduszy europejskich. Obecnie w Komisji Europejskiej toczą się debaty na temat tego, czy przyznać Polsce dofinansowanie na ochronę zdrowia. Polska chce wydawać pieniądze na świadczenia wysokospecjalistyczne, a nie na POZ czy lokalne szpitale i profilaktykę.

Jeśli nie będzie unijnych środków na ochronę zdrowia, samorządy wolne środki będą lokowały w innych obszarach, np. na modernizację dróg, oświatę. Przed nami są też dwa trudne lata na spełnienie standardów szpitalnych. To wszystko sprawia, że 2015 rok będzie kluczowy dla przyszłości mniejszych szpitali.

W tej sytuacji najważniejsze jest określenie, jaka ma być rola szpitali powiatowych, czym one się mają zajmować. Przecież nadal najwięcej procedur realizuje się właśnie w tych szpitalach, więc ustalmy, jaki ma być model szpitala powiatowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH