Szpital, którego miało już nie być

10 lat temu w Ełku rozpoczęła się historia przekształceń samorządowych lecznic w spółki prawa handlowego.

Witamy w Ełku. Ewa Baranowska, pielęgniarka koordynująca izby przyjęć. Zaprowadzę panią do sekretariatu prezesa - uśmiecha się kobieta w białym kitlu.

- Będzie pani pisała o dziesięcioleciu naszej spółki? No to jest o czym. Mało brakowało, żeby po tym szpitalu nawet ślad nie został. Było już tak źle, że gorzej być nie mogło.

Andrzej Bujnowski, prezes zarządu Pro Medica sp. z o.o., pierwszej szpitalnej spółki w Polsce, dyrektor Mazurskiego Centrum Zdrowia ZOZ w Ełku, potwierdza.

- Gdyby nie odwaga i zaangażowanie samorządów, zarówno powiatowego, jak i miasta Ełk, ten szpital nie miałby żadnych szans. W 2000 r. SPZOZ był zadłużony na 11 mln zł i dług przyrastał w tempie 350 tys. zł miesięcznie. Firma Ernst & Young wystawiła lecznicy druzgocącą ocenę.

Jej rekomendacja była jednoznaczna: nie ma nadziei na dobre rozwiązanie, czas się zwijać. Nie pomogło szukanie oszczędności w redukcji zatrudnienia o 20% i obniżeniu płac, także o 20% pozostałym pracownikom. Los szpitala był w zasadzie przesądzony - wspomina prezes Bujnowski.

Pionierskie rozwiązanie

Samorząd powiatowy znalazł jednak rozwiązanie, z którego, jak się później okazało, skorzystało wiele innych lecznic.

To właśnie w Ełku rozpoczęła się historia szpitali-spółek: 1 sierpnia 2000 r. obok likwidowanego tutejszego SPZOZ-u powstał nowy podmiot, Pro Medica sp. z o.o., a 10 października tego samego roku zostało zarejestrowane Mazurskie Centrum Zdrowia ZOZ w Ełku.

Powiat skorzystał z Ustawy o gospodarce komunalnej oraz z Ustawy o ZOZ-ach, z zapisów których wynikało, że osoba prawna może powołać ZOZ. Tak się też stało. Ponieważ sytuacja szpitala była dramatyczna, wszystko działo się błyskawicznie. Uchwała rady powiatu, rejestracja spółki i złożenie dokumentów do rejestru ZOZ-ów odbywały się niemal dzień po dniu.

Ostatnim dyrektorem SPZOZ-u był Andrzej Gruza, który zapewnił płynne przejście z jednej formuły do drugiej. Od grudnia 2000 r. prezesem jest Andrzej Bujnowski. W tym samym czasie podpisane zostało porozumienie o przekazaniu zadania powiatowego, tj. prowadzenia szpitala, do samorządu miasta i gminy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH