Szpital efektywny energetycznie

Firmy zajmujące się rozwiązaniami zwiększającymi efektywność energetyczną różnego rodzaju podmiotów zwracają uwagę na fakt, że szpitale w Polsce chętnie decydują się na rozwiązania energooszczędne. Przy inwestycjach korzystają m.in. z różnego rodzaju dotacji, a później liczą oszczędności na rachunkach za ciepło i prąd.

Moim zdaniem, w Polsce jest ogromne zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu poprawy efektywności energetycznej wśród dyrekcji szpitali - mówi nam Krzysztof Skowroński z zarządu Dalkia Energy & Technical Services.

Dodaje, że ochrona zdrowia to jeden z obszarów, w którym jego firma znajduje największe zainteresowanie tego typu projektami.

Jak informuje Elżbieta Bukowiec, rzecznik spółki energetycznej Tauron Sprzedaż, z obserwacji rynku wynika, że duże zainteresowanie wdrażaniem rozwiązań energooszczędnych wykazują zwłaszcza te placówki ochrony zdrowia, w przypadku których np. koszt energii elektrycznej stanowi znaczący składnik budżetu.

Cieplej i taniej

Większość szpitali decydujących się na inwestycje w efektywność energetyczną korzysta z różnego rodzaju dotacji. W Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Otwocku 21 marca br. podpisano umowę na dotację unijną w wysokości 915 tys. zł. Dzięki tym środkom jeszcze w tym roku zakończą się tam prace termomodernizacyjne.

Milena Bardońska, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych lecznicy, tłumaczy, że cała termomodernizacja była rozłożona w czasie i obecne dofinansowanie refunduje koszty poniesione od 2007 r. Do tej pory w każdym z budynków szpitalnych ocieplone zostały ściany zewnętrzne i stropodach. Wymieniono także wszystkie okna i drzwi. Ponadto zamontowano grzejniki z termostatami.

- Została nam do wykonania modernizacja systemu centralnego ogrzewania, założenie klimatyzacji i wentylacji oraz zrobienie projektu i założenie solarów - informuje Milena Bardońska. Szpital zamierza zainstalować 105 kolektorów słonecznych, które będą ogrzewać wodę.

Jak tłumaczy dyrektor Bardońska, główny powód, dla którego szpital zdecydował się na inwestycję, to spodziewane oszczędności dotyczące kosztów zużycia energii. - Szpital liczy każdą złotówkę, dlatego szukamy rozwiązań efektywnych ekonomicznie i jednocześnie zwiększających komfort pacjentów - zaznacza nasza rozmówczyni.

Na oszczędności związane z ogrzewaniem wody solarami liczy także Elżbieta Zwolińska, kierująca działem technicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

Pod koniec listopada 2011 r. w lecznicy oficjalnie oddano do użytku 149 baterii słonecznych o łącznej powierzchni 374 mkw.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH