Na drodze transgranicznej współpracy między służbą zdrowia w Polsce, Niemczech i Czechach stoi bariera za barierą

- Dla mojego szpitala nie mogę zakupić leku po czeskiej stronie granicy, choć jest to ten sam lek i do tego tańszy, ale sprzedawany w czeskim opakowaniu. Adlaczego właściwie nie mogę, skoro chcę obniżać koszty? - pyta nieco przewrotnie Piotr Gerber, prezes EMCInstytut Medyczny S.A.
Jestem zaskoczony tym, jak dużo barier stoi na drodze regionalnej, transgranicznej współpracy między instytucjami ochrony zdrowia w Polsce, Niemczech i Czechach - dodaje prezes Gerber.
Po obu stronach granicy zarządzający ochroną zdrowia zadają sobie i inne "zdrowotne pytania", np.: - Dlaczego nie jest tak, że pomocy ofiarom poważnego wypadku udziela zespół niemieckiego śmigłowca, który stacjonuje bliżej niż zespół polski?

Trzeba rozmawiać

Od ubiegłego roku co kilka miesięcy na konferencjach w ramach unijnego projektu EU- MED-EAST spotykają się przedstawiciele pięciu regionów: Land Brandenburg, Freistaat Sachsen (Niemcy), województwa lubuskie i dolnośląskie (Polska), Liberecký kraj, Ústecký kraj (Czechy). O korzyściach, jakie mogą wyniknąć z transgranicznej współpracy, rozmawiają przedstawiciele regionalnej administracji, związków branżowych, kas chorych, szpitali, firm logistycznych.
W dniach 16-17 oraz 22-23 czerwca we Wrocławiu odbyły się kolejne dwie konferencje. Dotyczyły transgranicznej opieki zdrowotnej i logistyki w służbie zdrowia. Ich gospodarzem był EMC Instytut Medyczny.

Logistyka taniej

Jednym z omawianych podczas konferencji pomysłów jest projekt utworzenia w euroregionie centrów zaopatrujących szpitale. Jak tłumaczył we Wrocławiu Sven Müller z Instytutu Gospodarki i Transportu Politechniki w Dreźnie, centrum może być bardzo efektywne. Nie działa jak zwykła hurtownia, która wyłącznie kupuje produkty, a następnie sprzedaje do szpitali, ale jest logistyczną instytucją wykonującą usługi pobrania towaru od producentów, zmagazynowania i dowiezienia do szpitala. Szpital oszczędza, bo nie musi posiadać własnego transportu i rozbudowanej części administracyjnej (np. zajmującej się przetargami).
Piotr Gerber: - Centra logistyczne mogą wymieniać między sobą informacje i kupią dla nas np. tańsze łóżka, wenflony czy płyny infuzyjne, jeśli takie znajdą w Niemczech albo Czechach. Nie będziemy wtedy musieli szperać w niemieckich czy czeskich ofertach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH