Bardzo istotna kwestia, którą wręcz pilnie trzeba przedyskutować w środowisku, dotyczy jakości szkoleń specjalizacyjnych. Jak wynika z ankiety Naczelnej Izby Lekarskiej, rezydenci negatywnie oceniają system szkoleń. Wspólnie z zespołem młodych chirurgów Towarzystwa Chirurgów Polskich, przedstawicielami Porozumienia Rezydentów w dziedzinach zabiegowych ustaliliśmy, że podobna ankieta zostanie doprecyzowana i rozesłana wśród rezydentów w zakresie chirurgii ogólnej.

Rezydenci jednoznacznie wskazują, że podczas szkolenia specjalizacyjnego nie są w stanie przeprowadzić wymaganych programem 450 operacji, bo po prostu nie ma takiej możliwości. W krajach Europy Zachodniej czy w USA limit operacji jest znacznie wyższy - na poziomie 550-900 operacji wykonanych w trakcie specjalizacji samodzielnie.

Zwiększanie liczby miejsc szkoleniowych niczego w tym zakresie nie poprawi, zresztą jest ich wystarczająco duża i nie tu leży problem. Jest nim np. kwestia usytuowania prawnego rezydenta. Trudno o dopuszczenie go do operacji w sytuacji, gdy nie jest w danej jednostce zatrudniony, czy ubezpieczony, a nauczyciel pracuje tylko na kontrakcie.

W razie roszczeń, ubezpieczenie lekarza szkolącego rezydenta może nie wystarczyć na ich pokrycie. To samo dotyczy ewentualnego wykonywania operacji w trakcie odbywania staży kierunkowych wymaganych programem specjalizacji w innych niż jednostka macierzysta oddziałach.

Nadal uprawiamy szkolenie na poziomie XX wieku. System szkolenia na świecie wygląda w tej chwili już inaczej niż u nas. Składa się z modułów, począwszy od szkolenia na zwłokach, zajęć praktycznych na zwierzętach, ćwiczeń na trenażerach i symulatorach, a następnie przejście do praktyki klinicznej.

My też musimy pójść w tym kierunku, a to wymaga szkolenia nie tylko na zasadzie seminariów, wykładów. Rozwiązaniem tego problemu może być np. poprawa efektywności szkolenia praktycznego poprzez prowadzenie kształcenia specjalizacyjnego w oparciu o centra symulacji medycznych. Sądzę, że potrzebujemy do tego celu 3-5 takich ośrodków w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH