Lekarze na szkoleniach antyterrorystycznych i kursach językowych, dodatkowe łóżka szpitalne, zapasy leków i krwi, specjalny most powietrzny - trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Częstochowie.

W Krakowie odbyło się już szkolenie antyterrorystyczne dla wybranego personelu medycznego, w szczególności dla lekarzy SOR-ów i ratowników medycznych (dysponentów systemu państwowego ratownictwa medycznego). Szkolącymi byli funkcjonariusze jednostki Grom. Z każdego szpitala wytypowano dwie osoby.

Służby medyczne w gotowości

- Lekarze szkolą się nie tylko na wypadek zamachu terrorystycznego, ale i uczą się nietypowych języków, np. flamandzkiego - mówi nam Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. - Standardowy wywiad medyczny, na wypadek bariery językowej, wzbogacony został o grafiki; przetłumaczony będzie na 9 języków obcych.

W Krakowie podczas ŚDM na Błoniach stanie 10 namiotów szpitalnych, a w dzielnicy Brzegi - 17. W pełnej gotowości będą 134 zespoły wyjazdowe pogotowia. Na Błoniach rozlokowane zostaną 42 punkty medyczne, w Brzegach - 90. Pojawi się 658 pieszych patroli medycznych, 60 patroli mobilnych.

We wszystkich 14 krakowskich szpitalach zostanie podniesiona gotowość w SOR-ach oraz w 10 izbach przyjęć. Zostanie zwiększona liczba wolnych łóżek w oddziałach szpitalnych (ma ich być 1800) oraz o 4 zwiększy się liczba lotniczych zespołów ratunkowych.

- Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zorganizowało specjalną grupę przygotowaną do działania w wypadku zdarzeń nadzwyczajnych. Grupa liczy 12 ratowników medycznych i jest podzielona na trzy mniejsze, czteroosobowe podgrupy działające niezależnie od siebie, na wypadek wystąpienia kilku zdarzeń jednocześnie - informuje Marcinkiewicz. - Ponadto w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pojawią się dodatkowe stanowiska dyspozytorskie.

Alarmowy 112

Podczas ŚDM stworzony zostanie specjalny most powietrzny pomiędzy Krakowem a 11 województwami. - Dwa samoloty wojskowe CASA (w każdym po 24 miejsca leżące) mogą w razie potrzeby przetransportować pacjentów do szpitali w województwach: małopolskim, śląskim, podkarpackim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i pomorskim - wylicza rzecznik.

Także infrastruktura telekomunikacyjna jest przygotowana do obsługi liczby uczestników ŚDM szacowanej na 2 mln osób. W szczególności położono nacisk na dostępność numeru alarmowego 112. Operatorzy komórkowi zwiększą przepustowość łączy telekomunikacyjnych oraz obsadę stanowisk dyspozytorskich wytypowanych Centrów Powiadamiania Ratunkowego, jak i poszczególnych służb.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH