W październikowym wydaniu Rynku Zdrowia (nr 10/2009) ukazał się artykuł autorstwa Luizy Jakubiak na temat długodziałających insulin analogowych i ryzyka związanego z ich stosowaniem. (...)
Najwięcej sprzeciwu budzą wypowiedzi (cytowane w artykule - red.) dra Grzegorza Luboińskiego, który stwierdza, że "insuliny zwiększają ryzyko raka" oraz sugeruje, że diabetolog zaleca pacjentowi analogi długodziałające, zakładając, że "chory nie dożyje nowotworu, bo umrze wcześniej z powodu neuropatii cukrzycowej".

Wypowiedzi te świadczą, że ich autor nie ma ani wiedzy, ani doświadczenia w zakresie leczenia chorych na cukrzycę i nie powinien w związku z tym wypowiadać się jako autorytet w tej dziedzinie.

Błędna interpretacja

Insuliny nie niosą ze sobą zwiększonego ryzyka raka i taka wypowiedź jest wyjątkowo szkodliwa z punktu widzenia diabetologów praktyków, na co dzień zmagających się z niechęcią chorych do rozpoczęcia leczenia insuliną, mimo istniejących wskazań. Istnieją badania - i je prawdopodobnie dr G. Luboiński miał na myśli, jednakże błędnie zinterpretował ich wyniki - wskazujące, że chorzy przyjmujący insulinę częściej zapadają na nowotwory niż chorzy przyjmujący leki doustne.
Nie oznacza to, że insulina powoduje raka, a jedynie, że taki stan zdrowia chorych, w którym muszą oni przyjmować insulinę, wiąże się także z częstszym występowaniem chorób nowotworowych, co z kolei może wynikać z różnego stopnia insulinooporności, występującego w tej grupie chorych, ich wieku, masy ciała itp. Jest to elementarz logicznego wnioskowania na temat związków przyczynowo-skutkowych i interpretacji badań naukowych.
Wypowiedź dra G. Luboińskiego, że diabetolodzy przepisują leki onkogenne, zakładając szybki zgon chorego z powodu neuropatii cukrzycowej, jest tak kuriozalna, że jej komentowanie jest według mnie zbędne. Należy podkreślić jedynie, że neuropatia cukrzycowa jest wyjątkowo rzadką bezpośrednią przyczyną zgonu chorych na cukrzycę. Nie potrafię sobie także wyobrazić, aby w głowie jakiegokolwiek lekarza prowadzącego terapię osób z cukrzycą powstało tak pokrętne i nieetyczne pseudorozumowanie, sugerowane przez dra G. Luboińskiego.
Ignorancja dra G. Luboińskiego staje się jeszcze bardziej rażąca, gdy zarzuca on Polskiemu Towarzystwu Diabetologicznemu (PTD) brak standardów postępowania. Chciałbym zatem poinformować autora tej wypowiedzi, jak i autorkę artykułu, a przede wszystkim Czytelników Rynku Zdrowia, że od 2004 roku PTD - jako jedno z nielicznych towarzystw naukowych na świecie - publikuje aktualizowane corocznie "Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę", są one dostępne bezpłatnie, m.in. na stronie internetowej PTD (www.cukrzyca.info.pl).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH