Rachunek kosztów musi być wkomponowany w cele strategiczne całej organizacji, a nie zawężać się do aktywności służb finansowo-księgowych

Każdy menedżer, chcąc utrzymać się na rynku, a co więcej - osiągnąć sukces - musi podjąć decyzję o wieloetapowym wdrożeniu nowoczesnych narzędzi usprawniających efektywne zarządzanie.
Kluczowym, choć niezwykle pracochłonnym, narzędziem jest sprawny i skuteczny rachunek kosztów, mający na celu dostarczanie informacji o wartościowym wymiarze działalności jednostki oraz wspomaganie decyzji o wielkości i sposobie alokacji środków, a w konsekwencji przeciwdziałanie marnotrawstwu.
Budowanie systemu rachunku kosztów musi być wkomponowane w cele strategiczne i operacyjne całej organizacji, a nie zawężać się jedynie do aktywności służb finansowo-księgowych.
Planując wdrożenie rachunku kosztów w szpitalu, należy skrupulatnie wydzielić etapy tego przedsięwzięcia i konsekwentnie je realizować. Należy mieć jednak na względzie to, że nakład pracy związany z wprowadzeniem określonych rozwiązań w zakresie rachunku kosztów powinien być współmierny do korzyści, jakie daje posiadanie określonych informacji.

Działania przygotowawcze

Czynności ewidencyjne, rachunkowe, sprowadzające się do przetwarzania danych księgowych, powinny być poprzedzone działaniami o charakterze zarządczym, mającymi na celu:

  • Sprecyzowanie oczekiwań dotyczących zakresu informacji, jakich powinien dostarczyć rachunek kosztów; ważne, aby oczekiwania te wyrażone były przez pracowników wszystkich szczebli zarządczych.
  • Stosowną konfigurację struktury organizacyjnej, umożliwiającą jednoznaczną alokację kosztów.
  • Określenie kanałów komunikacji w organizacji, wyznaczających formę i częstotliwość przekazywania danych kosztowych.
  • Zapewnienie bazy materiałowej i technicznej - zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania "części białej" (ruch chorych, moduł apteka, moduł laboratorium) oraz części administracyjno- -księgowej (moduł finansowo-księgowy, moduł kosztowy, gospodarka magazynowa, środki trwałe itp).
  • Stworzenie komórki, której powierzy się czynności w zakresie rachunku kosztów.

Praca nad "szkieletem"

Kolejnym etapem w drodze do stworzenia systemu rachunku kosztów w szpitalu jest opracowanie szkieletu rachunkowości finansowej i zarządczej. Starą, ale i niezwykle istotną zasadą jest to, że rachunek kosztów powinien dostarczać wiarygodnych, kompletnych i porównywalnych w czasie danych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH