Szczepienia przypominające

Dr EWA DUSZCZYK, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM

Choroby zakaźne zawsze stanowiły duży problem medyczny i społeczny. W czasie epidemii ginęło więcej ludzi niż w czasie wojen. Jeszcze w II połowie XX wieku choroby zakaźne były główną przyczyną umieralności niemowląt i dzieci poniżej 5. roku życia. Szczepienia ochronne przyczyniły się do zmiany sytuacji epidemiologicznej wielu chorób zakaźnych. Udało się eradykować ospę prawdziwą. WHO realizuje program eliminacji odry i poliomyelitis. W drugiej połowie XX wieku rozwinęła się wakcynologia, nauka o szczepionkach i szczepieniach.

Opracowano nowe szczepionki, udoskonalono już istniejące. Dzięki szczepieniom od 2002 r. nie rejestruje się w Polsce błonicy, od 1984 tężca noworodków, a od 1984 r. zachorowań na poliomyelitis. Nadal występują przypadki tężca, głównie u dorosłych, u których wygasła odporność poszczepienna. Od kilku lat obserwujemy nasilenie ruchu turystycznego, zwłaszcza do krajów o niskim standardzie sanitarno-higienicznym. Ryzyko nabawienia się niebezpiecznej choroby mogą zmniejszyć odpowiednio zaplanowane szczepienia ochronne.

Sytuacja epidemiologiczna

  • Błonica (diphtheria) jest bardzo groźną chorobą. Przenosi się głównie drogą kropelkową. Wyróżnia się błonicę gardła, krtani, nosa, skóry, ucha środkowego. Przed erą szczepień występowała na całym świecie i była przyczyną dużej liczby zgonów, głównie wśród dzieci. W Polsce na początku lat 50. XX wieku rocznie zgłaszano około 40 tysięcy zachorowań i około 700-800 zgonów. Wprowadzenie szczepień ochronnych spowodowało znaczną poprawę sytuacji epidemiologicznej. Liczba zachorowań i zgonów wyraźnie się zmniejszyła. W latach 1975-91 nie rejestrowano przypadków błonicy.

W latach1990-94 w krajach byłego ZSRR wybuchła epidemia błonicy. Przyczyną były poważne zaniedbania w realizacji szczepień ochronnych. Do WHO zgłoszono 160 tysięcy zachorowań i 4500 zgonów. Epidemia spowodowała przywleczenie błonicy do wielu krajów Europy (w tym Polski) i Stanów Zjednoczonych. Była powodem zgonów wśród nieuodpornionych turystów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH