Szczegóły do opracowania

Jednym z rozwiązań dla POZ uzgodnionych na początku stycznia pomiędzy ministrem Bartoszem Arłukowiczem a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego był progresywny wzrost stawki kapitacyjnej za pacjentów. Zdaniem ministra, to ważny, nowy mechanizm o charakterze motywacyjnym. Co o nim sądzą sami zainteresowani?

Od stycznia stawka k a p i t a c y j n a w POZ wzrosła do 140,04 zł. Dla tych przychodni, które będą sprawozdawały zlecane badania, ma ona od 1 lipca sięgnąć 142,08 zł, a od 1 sierpnia dla placówek uzyskujących wyższy, określony przez NFZ wskaźnik wykonywania badań, wyniesie 144 zł.

Wzrost stawki kapitacyjnej, choć postulowany od dawna przez środowisko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, oceniany jest różnie ze względu na rządzący nim progresywny mechanizm. W głównej mierze wzrost został uzyskany na skutek przesunięcia pieniędzy przeznaczonych do tej pory (w tzw. stawce 3,0) na pacjentów diabetologicznych i kardiologicznych.

Ministerstwo wyjaśnia

W odpowiedzi na pytania Rynku Zdrowia dotyczące zmiany finansowania POZ, Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia, wyjaśnia, że od 1 lipca br., w celu uzyskania wyższej stawki kapitacyjnej świadczeniodawca będzie zobowiązany do indywidualnej formy sprawozdawania badań diagnostycznych, przypisanych do numeru PESEL pacjenta. Taki obowiązek ma zostać wprowadzony dla wszystkich świadczeniodawców POZ od 1 stycznia 2016 r.

Krzysztof Bąk podał także, według jakich wskaźników będzie realizowana ta sprawozdawczość. Wzór został określony w załączniku nr 1 do zarządzenia (69/2013/DSOZ) prezesa NFZ z 27 listopada 2013 r.

- Wskaźnik ten będzie przeliczany na 1000 pacjentów poprzez zsumowanie liczby badań wykonanych w danym kwartale, ważonych liczbą punktów dla danego badania określoną przez Fundusz, podzielonych przez średnią liczbę świadczeniobiorców zadeklarowanych do lekarza POZ u danego świadczeniodawcy w danym kwartale. Liczba punktów za poszczególne badania zostanie określona przez Fundusz w oparciu o ich kosztochłonność. Informację o wartości rocznej stawki kapitacyjnej obowiązującej dla danego kwartału Fundusz przekazuje świadczeniodawcy - informuje Bąk.

Dodaje, że wprowadzenie wyższej stawki kapitacyjnej dla świadczeniodawców, których wskaźnik wykonywania badań przekracza założoną przez NFZ progową wartość, pozwoli na amortyzację kosztów badań. - Jest to szczególnie istotne dla świadczeniodawców wykonujących więcej badań ze względu na wyższy przeciętny wiek pacjentów, wiążący się często z wielochorobowością - stwierdza rzecznik MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH