Szanse i zagrożenia

Szczególne znaczenie w pakiecie farmaceutycznym należy przypisać projektowi tzw. ustawy refundacyjnej. Projekt nie tylko w sposób zasadniczy wpłynie na strukturę rynku leków, ale również wyrobów medycznych.

Projekt kompleksowo reguluje materię refundacji - jest to pierwsza i zasadnicza jego zaleta. Wprowadza szereg odważnych rozwiązań, dotychczas nieznanych na polskim rynku.

Dzielenie ryzyka

W pierwszej kolejności projekt ma umożliwić pacjentowi dostęp do tanich leków i wyrobów medycznych. Ministerstwo Zdrowia, aby zracjonalizować wydatki NFZ na refundację przy jednoczesnym umożliwieniu objęcia refundacją nowych produktów, wprowadza do projektu instrumenty podziału ryzyka - pomiędzy płatnikiem a przemysłem farmaceutycznym - związanego z ponoszeniem wydatków na refundację. Instrumenty podziału ryzyka zaproponowane przez wnioskującą o refundację firmę będą przedmiotem negocjacji prowadzonych przez wyspecjalizowaną Komisję Ekonomiczną, a następnie staną się elementem decyzji refundacyjnej.

W przypadku niedotrzymania przez wnioskodawcę postanowień decyzji refundacyjnej w tym zakresie minister zdrowia będzie nakładał karę pieniężną w wysokości stanowiącej czterokrotność wartości poniesionych przez NFZ kosztów refundacji związanych z realizacją tej decyzji.

Odpowiednik wyrobu medycznego - wątpliwości

Projekt ustawy stwarza podstawy prawne do wyłączenia obowiązku przedstawiania pełnego raportu oceny technologii medycznych w odniesieniu do wyrobów medycznych, których odpowiednik jest refundowany. Rozwiązanie to należy uznać za niezwykle korzystne dla wytwórców wyrobów medycznych.

Dotychczasowe przepisy zrównują sytuację prawną wyrobów medycznych nieposiadających refundowanego odpowiednika oraz tych, które taki odpowiednik posiadają. W jednym i drugim przypadku wymagane jest złożenie pełnego raportu oceny technologii medycznych. Warto się jednak zastanowić, czy nie należałoby dopracować projektu w zakresie definicji odpowiednika wyrobu medycznego.

Przy formułowaniu tej definicji rozważyć należy odniesienie się do klasy wyrobów medycznych, co w sposób należyty uwzględniałoby specyfikę tych produktów.

Definicja odpowiednika wyrobu medycznego w zaproponowanym przez resort brzmieniu stwarza zbyt duże pole do uznaniowości w zakresie kwalifikowania wyrobów medycznych jako odpowiedników wyrobów medycznych refundowanych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH