Informatyzacja wprowadza nowe standardy w medycynie

W Polsce teleradiologia, jako jedno z zagadnień telemedycyny, staje się stopniowo coraz prężniej rozwijającą się gamą usług medycznych. Dzieje się tak za sprawą coraz powszechniejszego dostępu do systemów informatycznych w opiece zdrowotnej; w ciągu ostatnich 5 lat ok. 300 polskich publicznych szpitali uzyskało - za sprawą tzw. projektu Banku Światowego - możliwość wprowadzenia systemów typu HIS (Hospital Information System) w swoich placówkach.
Wiele innych szpitali, nie uczestniczących w projekcie finansowanym z pożyczki Banku Światowego, wprowadziło mniej lub bardziej zintegrowane systemy informatyczne obsługi szpitali ze swoich własnych środków finansowych.
Daje to podstawę do rozwoju kolejnych przedsięwzięć, z których najszybciej rozwijającymi się będą właśnie usługi telemedyczne: teleradiologia czy szerzej - telekonsultacje.
Nowoczesne narzędzia informatyczne wprowadzają nowe standardy jakościowe w medycynie.
Takim właśnie standardem staje się ucyfrawianie zakładów diagnostyki obrazowej w polskich szpitalach.
Wynika to, po pierwsze - z obowiązujących przepisów i norm jakościowych, po drugie - ze znacznych oszczędności, jakie w dłuższym czasie przynosi zinformatyzowanie pracowni obrazowych.
Dzisiejsza sytuacja polskiej opieki zdrowotnej, borykającej się z problemami niedofinansowania placówek, zmniejszenia się w krótkim okresie personelu medycznego (m.in. w związku z wyjazdami specjalistów do pracy poza granicami naszego kraju), wymusza w zasadzie rozwój takich dziedzin medycyny i informatyki jednocześnie, jaką jest telemedycyna, a w szczególności teleradiologia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH