Sytuacja będzie dramatyczna

Według marszałka Adama Struzika, a także dyrektorów placówek w woj. mazowieckim, opublikowany 21 sierpnia plan finansowy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na 2013 rok stwarza realne zagrożenie dla finansowania opieki zdrowotnej.

Niedobór w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania szacowany jest na blisko 860 mln zł. - Sytuacja przekroczyła nasze najgorsze oczekiwania - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Za te pieniądze po prostu ochrony zdrowia na Mazowszu utrzymać się nie da. Dodaje, że nie chodzi tylko o szpitale.

Na zarzuty o obniżanie nakładów w województwie mazowieckim odpowiada Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. O ile, według Adama Struzika, w porównaniu z 2012 rokiem w planie na 2013 r. województwo traci około 243 mln zł. Zabraknie 860 mln zł

Środki MOW NFZ na 2012 r., które - zdaniem Adama Struzika - i tak nie zapewniały optymalnego poziomu finansowania, wynosiły około 9 mld 31 mln zł. Lipcowy projekt planu finansowego NFZ na 2013 r. przewidywał obniżenie finansowania na Mazowszu do 8 mld 830 mln zł. Tymczasem zatwierdzony 14 sierpnia plan finansowy zakłada wydatki na mazowiecką ochrony zdrowia już tylko na poziomie około 8 mld 788 mln zł (w porównaniu do projektu z lipca 2012 r. mniej o 41 mln 688 tys. zł).

Jak zauważa Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w 2013 r. tutejszy NFZ otrzyma około 243 mln zł mniej w porównaniu z rokiem 2012. Co więcej, według UMWM, rzeczywiste zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne w 2013 r. kształtuje się na poziomie 9,648 mld zł. Oznacza to, że mazowieckiemu oddziałowi Funduszu zabraknie prawie 860 mln zł. Jak informuje Ewa Łagońska, dyrektor departamentu zdrowia UMWM, nowy plan NFZ sprawi, że np. finansowanie świadczeń specjalistycznych na Mazowszu spadnie o 5,5%, a lecznictwo szpitalne straci aż 11% środków w porównaniu z 2012 r. Nie podpiszą kontraktów?

Według UMWM, szpitale z całego regionu przesyłają do Ministerstwa Zdrowia listy protestacyjne. Zdaniem dyrektorów placówek, spadek finansowania lecznictwa szpitalnego będzie katastrofalny w skutkach.

Danuta Gałczyńska-Zych, przedstawicielka Związku Pracodawców - Mazowieckie Porozumienie Szpitali Powiatowych przekonuje, że tak drastyczny spadek finansowania oznacza ograniczenie dostępu do świadczeń.

- Ponad 800-milionową dziurę w budżecie mazowieckiego NFZ można porównać np. z rezygnacją z funkcjonowania wszystkich szpitali marszałkowskich, albo z sytuacją, w której żaden mazowiecki szpital powiatowy nie podpisuje kontraktu z Funduszem - tłumaczy obrazowo Danuta Gałczyńska-Zych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH