Zakażenia szpitalne to złożona grupa chorób związanych z udzielanymi świadczeniami zdrowotnymi w zakładach opieki zdrowotnej. Statystycznie, według danych światowych, co najmniej 10% pacjentów ulega zakażeniu szpitalnemu, co w skali Polski daje ok. 600 tys. pacjentów rocznie.

U wielu pacjentów objawy zakażenia szpitalnego pojawiają się po wypisaniu ze szpitala, co powoduje, że łączna liczba tych zakażeń jest jeszcze wyższa - informuje dr Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Oddziały i szpitale bardziej narażone na zakażenia to przede wszystkim szpitale najwyższego stopnia referencyjności ze względu na poziom komplikacji przypadków oraz oddziały intensywnej terapii, noworodkowe, zabiegowe oraz hematologii czy onkologii.

Personel też narażony

Ponieważ czas wylęgania różnych zakażeń jest odmienny, nie można ustalić jednoznacznego czasu, który jest konieczny do ustalenia rozpoznania zakażenia szpitalnego, np. zakażenie wszczepionej protezy może rozwinąć się do roku od zabiegu operacyjnego ze względu na powolny wzrost bakterii i późne pojawienie się objawów.
Większość zakażeń typowych rozwija się około 7-10 doby hospitalizacji. Wynika z osłabienia odporności pacjenta w wyniku inwazyjnych metod diagnostycznych lub leczniczych.
Zakażenia mogą dotyczyć pacjentów oraz personelu medycznego, który zaraża się podczas opieki nad pacjentami.
- Najczęściej u pacjentów występują zakażenia bakteryjne i wirusowe, rzadziej grzybicze. Duża ich część ma charakter endogenny. Oznacza to, że drobnoustroje, które je wywołują, wywodzą się z flory własnej pacjenta, która przedostaje się do jałowych tkanek lub narządów - tłumaczy Paweł Grzesiowski. - Druga grupa zakażeń to tzw.
zakażenia egzogenne, które są przenoszone na pacjenta poprzez kontakt bezpośredni (dotyk, ręce, kontakt z innym zakażonym pacjentem) lub pośredni (narzędzia chirurgiczne, aparatura i sprzęt medyczny, drobne sprzęty pomocnicze). Personel ulega zakażeniom najczęściej poprzez kontakt z chorymi lub skolonizowanymi pacjentami. Zwykle są to zakażenia bakteryjne, rzadziej wirusowe (np. wirusowe zapalenie wątroby).

Na całym świecie

Zakażenia szpitalne występują na całym świecie, w każdym szpitalu, ponieważ wiele z nich nie jest związanych z zaniedbaniami lub błędami lekarskimi, ale ze stanem ogólnym pacjenta oraz tzw. niezależnymi czynnikami ryzyka, związanymi z procedurami diagnostycznymi lub terapią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH