Podczas gdańskiej konferencji Rynku Zdrowia padło zasadnicze pytanie: zmieniamy tylko organizację, czy również jakość opieki zdrowotnej?

1 grudnia 2008 r. Kolejna, regionalna konferencja Rynku Zdrowia z cyklu "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa". Tym razem spotkaliśmy się w Gdańsku. Tematyka konferencji: główne problemy lecznictwa stacjonarnego w regionie pomorskim; finansowanie świadczeń i dostęp do terapii; zarządzanie i inwestycje w sektorze medycznym w województwie pomorskim.
W debacie uczestniczyli m.in.: dyrektorzy szpitali, szefowie klinik, eksperci rynku medycznego, przedstawiciele samorządów, NFZ, politycy.
Konferencję zorganizowaliśmy w szczególnym czasie: tuż po tym, jak prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu tzw. ustaw zdrowotnych.
I przed tym, gdy weto to nie zostało odrzucone. W pewnym więc sensie nasza pomorska debata przypominać musiała siłą rzeczy... wróżenie .

Sztuka prognozowania

Czy zatem Platforma Obywatelska zdobędzie (zdobyła) większość do odrzucenia prezydenckiego weta? Uczestniczący w konferencji poseł Jan Kulas (PO), członek sejmowej Komisji Zdrowia, przyznał, iż liczy na to, że lewica poprze koalicję rządową. Marek Balicki (SdPl- Nowa Lewica) twierdził, że Platforma znajdzie sojuszników w części opozycji do odrzucenia prezydenckiego weta, jeśli tylko gotowa będzie do kompromisu, modyfikacji założenia ustawy o przekształcaniu ZOZ-ów w spółki prawa handlowego.
- Mamy kryzys finansowy, który w jakimiś stopniu dotknie i Polskę.
Choćby z tego powodu potrzebujemy reformy systemu - przekonywał poseł Kulas.
- To nie jest całościowa reforma, to zmiana formy gospodarki finansowej szpitali i powiązanego z nim leczenia ambulatoryjnego. Propozycja PO w kwestii przekształceń własnościowych to nic innego jak powrót do elementów zaproponowanych swego czasu przez wicepremiera Jerzego Hausnera w 2004 r. - replikował Marek Balicki. - Przypomnę, że wówczas w projekcie ustawy zakładano, że w rękach samorządu pozostaje 75% udziałów. W projekcie PO ze stycznia 2008 r. mowa była o za chowaniu przez samorząd 51%. Wersja ostatnia - wiemy, jak jest.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH