VI Konferencja Naukowa OSOZ

Kilkaset osób uczestniczyło w kolejnej konferencji Kamsoftu, jednego z liderów krajowej informatyki medycznej. W Warszawie, 14 listopada br., tym razem nie dyskutowano o ogólnych założeniach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ).
VI Konferencja Naukowa adresowana była przede wszystkim do przedstawicieli służby zdrowia i farmacji zainteresowanych tematyką z zakresu profilaktyki, polityki lekowej oraz roli podstawowej opieki zdrowotnej we współczesnej medycynie i polskim systemie ochrony zdrowia.

Obawy ekspertów

"Zapobieganie zamiast leczenia - jak system OSOZ wspomaga profilaktykę stanów chorobowych. Prezentacja możliwości OSOZ w pierwszej warstwie ochronnej - podstawowej opiece zdrowotnej"; "Proces podejmowania decyzji w ochronie zdrowia a systemy informatyczne"; "Konto zdrowotne pacjenta - zarządzanie zdrowiem pacjenta"; "Praktyczne aspekty zarządzania placówką służby zdrowia w warunkach OSOZ"...
To niektóre z konferencyjnych wykładów. W inaugurującym wystąpieniu dr Zygmunt Kamiński, prezes Kamsoftu, mówił także o przydatności systemu informatycznego w profilaktyce zdrowia. - Już teraz - podkreślał prelegent - OSOZ może przez całą dobę monitorować zachorowania i podawać odpowiednie analizy dla całego kraju, jak i jego poszczególnych regionów.
Prezes Kamsoftu nie krył obaw przed skutkami mającej nastąpić w niedalekiej przyszłości decentralizacji NFZ. Jego zdaniem, w kraju konieczny jest system, który będzie gromadził wszystkie dane o pacjentach.
Tym bardziej jest to konieczne, gdyż nie ma pewności, czy poszczególne fundusze będą dzieliły się takimi informacjami.
Ekspert Korporacji "Zdrowe Zdrowie" dr Michał Kamiński zwracał uwagę na to, że w Polsce obecny obieg informacyjny w ochronie zdrowia nie gwarantuje wiarygodności, kompletności danych i możliwości ich porównywania.

Potrzebna analiza danych

- Brakuje możliwości analitycznych i prognostycznych - podkreślał Kamiński.
- I dlatego decyzje podejmowane w ochronie zdrowia nie są poparte analizą sytuacji. Myślę, że w Ministerstwie Zdrowia powinien powstać odpowiedni departament, który tworzyłby i analizował hurtownię danych.
Dotychczas oprogramowanie autorstwa katowickiego Kamsoftu wdrożono w ponad 11,5 tys. aptek, ok. 5 tys. gabinetów, przychodni i szpitali, w kilkuset hurtowniach farmaceutycznych. Program KS-SWD jest, obok Pakietu Świadczeniodawcy, (produkcji Sygnity) autoryzowaną aplikacją do rozliczeń z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH