System widziany z Pomorza

Przekształcenia szpitali, sytuacja finansowa placówek ochrony zdrowia oraz finansowanie świadczeń na Pomorzu - były głównymi tematami dyskusji podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia, które odbyło się 20 lutego 2014 r. w Gdańsku

Konferencja, kolejna z cyklu Spotkań, zorganizowana przez wydawcę i redakcję miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia, zgromadziła blisko 30 prelegentów, wśród których byli szefowie największych szpitali w woj. pomorskim, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, władz samorządowych, okręgowych izb - lekarskiej i aptekarskiej - a także eksperci rynku medycznego.

Jak przypomniała wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, do końca 2013 r. samorząd województwa przekształcił 10 szpitali i jednocześnie oddłużył je o kwotę 104 mln zł, z czego 72 mln zł to dotacja Ministerstwa Zdrowia, a dofinansowanie samorządu - ponad 30 mln zł.

- W ramach przekształceń dokonano bowiem restrukturyzacji placówek - mówiła wicemarszałek. Dodała, że sięgające 560 mln zł inwestycje w infrastrukturę szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa, poprawiły warunki pracy personelu medycznego i jednocześnie warunki leczenia pacjentów.

Wicemarszałek nawiązała też do sytuacji lecznic, które nadal mają problemy: - Szpital w Kościerzynie, będący już spółką, generuje co miesiąc 800 tys. zł strat. Jednak w tym przypadku z pomocą ma przyjść współpraca z Agencją Rozwoju Przemysłu, z którą rozmawiamy o wejściu do szpitala z udziałami. Omawiany jest z załogą plan restrukturyzacji placówki - przekazała Hanna Zych-Cisoń.

Pomorskie jest postrzegane jako region, w którym przekształcono najwięcej szpitali należących do samorządu województwa. Jak przekonywała wicemarszałek, ich formę prawną zmieniono nie tylko po to, żeby odzyskać pieniądze z budżetu. - Także po to, by forma spółki pomogła w zarządzaniu, dając większą elastyczność dyrektorom w reagowaniu na to, co się dzieje w konkurencyjnym otoczeniu - zaznaczyła, dodając, że w takim szpitalu "liczy się pieniądze, ale też pamiętając o pacjencie".

I tu za mało lekarzy

Wśród podmiotów konkurujących na rynku ze szpitalami marszałkowskimi są szpitale kliniczne. Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przypomniał, że ostatnie propozycje założeń do zapowiadanej ustawy o szpitalach klinicznych zostały przedstawione rektorom w czerwcu 2013 roku. Padła propozycja gwarantowanego kontraktu na łóżka dydaktyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH