Uzyskanie optymalnego kontraktu jest procesem, który trwa lata i wymaga budowania dobrych relacji z płatnikiem, a decentralizacja Funduszu będzie korzystna dla regionów - mówili goście, rozpoczynając dyskusję podczas kolejnej już regionalnej konferencji Rynku Zdrowia, tym razem zorganizowanej w Lublinie.

Regionalne Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia (Lublin, 6 marca 2013 r.) stało się wydarzeniem, które zgromadziło około 200 osób zainteresowanych sytuacją jednostek lecznictwa stacjonarnego w woj. lubelskim. Przedstawiciele płatnika, władz uczelni medycznej, lecznic oraz eksperci rozmawiali m.in. na temat finansowania szpitali oraz polityki inwestycyjnej.

 

O kadrach i profilaktyce

Prof. Mirosław Jabłoński, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, mówiąc o kształceniu przyszłych lekarzy, stwierdził, że w województwie w niektórych specjalnościach występują poważne niedobory kadrowe, np. uczelnia odnotowuje brak kandydatów na specjalistów w zakresie rehabilitacji medycznej. Pochodną niewielkiego zainteresowania niektórymi kierunkami studiów jest obniżenie poziomu wykształcenia.

- Deficytowe specjalizacje zawsze były, ale brak specjalistów szczególnie pogłębił swobodny przepływ ludzi - młodych, odważnych jednostek.

Nie będziemy mieć wpływu na to zjawisko, możemy jedynie uatrakcyjniać warunki pracy lekarzy w Polsce - zauważył prorektor.

Profesor wyraził pogląd, że NFZ nie docenia profilaktyki zdrowotnej, a ma ona pierwszorzędne znaczenie.

Zilustrował to przykładem z Niemiec, gdzie po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych nastąpił spadek zawałów w grupie mężczyzn w wieku 30-45 lat o 15%.

Z uwagą o niedocenianiu przez NFZ roli działań prozdrowotnych nie zgodził się Krzysztof Tuczapski, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Fundusz nie jest kreatorem polityki zdrowotnej, tym zajmuje się Ministerstwo Zdrowia i samorządy terytorialne różnego szczebla. To na organach samorządu spoczywa zadanie ochrony zdrowia w regionach.

Jest wiele samorządów, np. miast Zamość i Chełm czy powiatu hrubieszowskiego, które prowadzą aktywną politykę w tym zakresie - podkreślił.

Zaznaczył, że jednak Fundusz prowadzi działania prozdrowotne, ale nie są one popularne wśród społeczeństwa.

W regionie wiedzą lepiej

Dyrektor NFZ w Lublinie odniósł się też m.in. do projektów związanych z decentralizacją Funduszu. Powiedział, że decentralizacja jest lepsza od centralizacji, bo regionalne struktury Funduszu zyskują większą decyzyjność i odpowiedzialność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH