Trwa bardzo ostra dyskusja z NFZ, czy wielkopolskie szpitale kliniczne mają zwracać pieniądze przesunięte z innych procedur

Podczas zorganizowanej w Poznaniu kolejnej z cyklu regionalnych konferencji Rynku Zdrowia pt. "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa" dyrektorzy szpitali wypowiadali opinie zaskakująco zgodne z tymi, które padały wcześniej ze strony menedżerów kierujących jednostkami ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Wypływa z nich jeden zasadniczy wniosek: nieszczęściem polskiej ochrony zdrowia jest brak zarządzania strategicznego.
- Przecież my nawet nie wiemy jeszcze, czy obecne 4-miesięczne umowy z NFZ będą przedłużone do połowy czy do końca roku - mówił Jan Talaga, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Gdzie ta strategia

- Zawsze w sytuacjach trudnych dla systemu ochrony zdrowia stawia się na dyrektorów jako tych, którzy wszystko załatwią - nie ukrywał zirytowania odnosząc się do podwyżki wynagrodzeń personelu szpitali Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala MSWiA w Poznaniu. Przekonywał, że zapewnienie funkcjonowania szpitali nie będzie możliwe bez zwiększenia finansowania. - Oczywiście, jestem przeciwnikiem wrzucenia pieniędzy od razu do dziurawego worka, jakim jest dzisiaj nieszczelny system wydatków - zaznaczył Daroszewski.
Zdaniem Krystyny Mackiewicz, dyrektor Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, ogromna tymczasowość działań narzucana przez brak jasnej polityki zdrowotnej zjada masę środków. - Utrzymywanie stanu, w którym nie ma faktycznej reformy, a jedynie miesza się nieustająco w garnku z pomysłami, do niczego dobrego nie doprowadzi. Kierując szpitalem zasadniczą informację o tym, jak będzie przebiegać kontraktowanie, powinnam mieć co najmniej na 3 lata do przodu - mówiła Mackiewicz jako Menedżer Roku 2007 i zarazem dyrektor szpitala, która zasiadając na kierowniczym fotelu działała w warunkach dyktowanych przez 6 kolejnych ministrów zdrowia...
Zdaniem Krystyny Mackiewicz, właśnie brak jasnej informacji o zasadach kontraktowania spowodował, że w sytuacji zmiany polityki NFZ stawiającej na jakość, a nie na ilość świadczeń w zarządzanym przez nią szpitalu pracuje... nadmiar lekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH