System musi postawić na różne formy opieki

Opieka długoterminowa obejmuje m.in. osoby, które muszą być aktywizowane. Dlatego potrzebujemy w systemie nie tylko opiekunek czy pielęgniarek, ale też rehabilitantów, terapeutów. Tymczasem środki publiczne na tę opiekę w ciągu ostatnich pięciu lat zostały drastycznie zredukowane.

W naszym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym mamy coraz więcej osób chorych, leżących w łóżku. Chcemy zapewnić im przede wszystkim rehabilitację, aktywność, wyciągać ich z łóżek, gdzie się tylko da, ćwiczyć, prowadzić terapię zajęciową.

Kluczem jest odpowiednie finansowanie

System opieki długoterminowej w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat został dobrze ułożony. Dotyczy to także opieki w domu - pacjenci bardziej chcą przebywać w swoim środowisku niż na oddziale szpitalnym. Tę opiekę należy tylko poprawić. Musi jednak być lepiej dofinansowana.

Tymczasem środki przeznaczane na opiekę długoterminową zostały drastycznie zmniejszone; za takie pieniądze niedługo pielęgniarki nie będą chciały pracować. Skutek jest taki, że już teraz pacjenci coraz częściej trafiają na oddziały w szpitalach, chociaż w wielu przypadkach można i należy unikać takiego rozwiązania.

To, że w Polsce stan zdrowia wielu starszych osób jest zły, to m.in. wynik braku prof ilaktyki. Musimy zmieniać mentalność w społeczeństwie, żeby ludzie wcześniej się diagnozowali. Konieczne jest oczywiście także odpowiednie finansowanie, aby powstawały ośrodki, w których pacjenci będą mieli łatwy dostęp do lekarzy specjalistów.

Zmienia się świadomość społeczeństwa

Bardzo ważne jest także, aby długoterminową opiekę domową prowadzić na coraz lepszym poziomie. Na to również muszą być przeznaczane środki publiczne.

Inną formą opieki, m.in. nad seniorami, którą organizujemy, są pobyty dzienne. W tej sferze także niezbędne jest dofinansowanie - z budżetów samorządowych lub z Narodowego Funduszu Zdrowia - ponieważ wielu osób nie stać na taki wydatek.

Na szczęście świadomość społeczeństwa zmienia się bardzo pozytywnie. Ludzie w średnim wieku i właśnie seniorzy coraz częściej pytają już o to, jak i kiedy można się zdiagnozować. Nie chcą jednak leżeć w szpitalu, by dowiedzieć się, co im dolega. Dlatego tak ważna w całym systemie jest rola lekarzy rodzinnych oraz opieki ambulatoryjnej.

Wypowiedź zanotowana podczas konferencji pod patronatem Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji pt. "Perspektywy rozwoju geriatrii i technologii wspierających leczenie i opiekę w Polsce", która odbyła się 19 lutego 2016 r. w Katowicach w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH