Spółka to nie tylko ucieczka przed zadłużeniem, ale także, a może przede wszystkim, możliwość zdobycia środków na dostosowanie i rozwój

Ruszył kolejny cykl konferencji Rynku Zdrowia: "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa".
Pierwszą z nich zorganizowaliśmy w Poznaniu.
25 listopada w hotelu Mercure menedżerowie zarządzający wielkopolskimi ZOZ-ami mieli okazję wymiany opinii na temat zmian dokonujących się w ochronie zdrowia w ciągu ostatniego roku. Najwięcej tematów do dyskusji dostarczyły problemy związane z sytuacją finansową lecznic: nowy system rozliczeń z NFZ w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów, warunki kontraktowania usług w lecznictwie szpitalnym na rok 2009, kłopoty z pozyskiwaniem środków na realizację programów dostosowawczych oraz przekształcenia szpitali.
Przypomnijmy: Wielkopolska jest trzecim co do wielkości regionem Polski.
Mieszka tu 3,3 mln ubezpieczonych.
Średnia kwota przypadająca na jednego ubezpieczonego w tym województwie w 2008 r. wynosi 1324 zł, a więc poniżej średniej krajowej, pozostającej na poziomie 1374 zł. W ocenie NFZ w Poznaniu różnica ta jest niczym nie uzasadniona: pacjenci nie chorują tu mniej ani nie leczy się ich taniej.

JGP: nie jest źle

Tak uważa Zbigniewa Nowodworska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu. Wszystkie szpitale w regionie, a jest ich 87, sprawozdają już w nowym systemie, przy czym ogólne kwoty za lipiec br. wynoszą 142 mln zł dla województwa, za sierpień 133 mln zł i za wrzesień 146 mln zł. Wstępna analiza wyników sprawozdawczości za pierwsze trzy miesiące obowiązywania JGP wskazuje, że średnio zostało rozliczonych 107% świadczeń, czyli 7% ponad kontrakt. NFZ zapowiada, że prawdopodobnie będzie w stanie zapłacić za wszystko. Przypomina też, że od 1 lipca 2009 r. JGP zaczną obowiązywać w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
- JGP to rzetelna zapłata, ale w sposób uśredniony - podkreśla Zbigniewa Nowodworska. - Największy wpływ na poziom wyceny procedur mają konsultanci krajowi, których opinia jest dla płatnika wyrocznią. Wprowadzając system, mieliśmy świadomość, że jest to narzędzie, którego trzeba będzie się uczyć i które musi ewoluować. Wiedzieliśmy także, że na początku nie będzie łatwo. JGP przechodzą po prostu wszystkie choroby wieku dziecięcego.
Dyrektor wielkopolskiego NFZ nie ukrywa jednak, że już niedługo światowy kryzys finansowy może odbić się także na finansach polskiego płatnika.
- Plany budżetowe Funduszu były oparte na optymistycznych założeniach - przypomina. - Mamy nadzieję, że zaplanowana rezerwa wystarczy na podjęte zobowiązania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH