System e-zdrowia budujmy etapami

- Pełną gotowość do pilotażowego wdrożenia e-Recepty osiągniemy w pierwszym kwartale 2018 r. Jesteśmy w przededniu opublikowania odpowiedniej dokumentacji dla wszystkich zainteresowanych podmiotów - mówi MARCIN WĘGRZYNIAK, dyrektor CSIOZ, z którym rozmawiamy o stanie prac nad centralnymi projektami dotyczącymi e-zdrowia.

Rynek Zdrowia: - W mediach znowu pojawiły się informacje dotyczące opóźnień w realizacji systemu e-zdrowia, w tym projektu P1 - Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych - m.in. recepty w postaci elektronicznej. Może pan skomentować te doniesienia?

Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia: - Niestety, w materiałach dotyczących Projektu P1 zauważyć można pewną prawidłowość. Mianowicie dziennikarze zajmujący się tym przedsięwzięciem skupiają się głównie na niedotrzymaniu dotychczas założonych terminów realizacji Projektu P1.

Jedna z ostatnich publikacji na ten temat nie oddaje rzeczywistego stanu rzeczy. Tak się bowiem składa, że obecnie, po wdrożeniu planu naprawczego dla Projektu P1, prace nad e-Receptą przebiegają zgodnie z przyjętym, nowym harmonogramem.

Wynika to m.in. ze zmiany wcześniejszego podejścia do całego Projektu P1, który podzieliliśmy na małe, dające się sprawnie zarządzać części (etapy), które następnie będziemy sukcesywnie wdrażać. Pierwszym elementem jest właśnie e-Recepta; zgodnie z przyjętym harmonogramem pełną gotowość do jej pilotażowego wdrożenia osiągniemy w I kwartale 2018 r.

Jesteśmy w przededniu opublikowania odpowiedniej dokumentacji dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, opisującej, w jaki sposób przebiegać będzie integracja z systemem e-Recepty. Natomiast na przełomie czerwca i lipca będziemy te rozwiązania integracyjne udostępniać firmom informatycznym obsługującym m.in. apteki oraz systemy szpitalne czy gabinety lekarskie.

- Czyli podany na stronie CSIOZ termin 1 stycznia 2020 r. to graniczna data, od której wystawianie recepty w postaci elektronicznej stanie się obowiązkowym, powszechnym standardem?

- Tak właśnie należy to rozumieć. Pod koniec tego roku będziemy gotowi do rozpoczęcia wdrażania tego systemu. Rzecz jasna taki proces musi potrwać, co potwierdzają także doświadczenia innych krajów, k tóre wprowadziły e-Receptę. Stąd zaproponowany i przyjęty do realizacji harmonogram drugiej fazy Projektu P1.

- CSIOZ planuje ustawowe doprecyzowanie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Co i dlaczego należy doprecyzować?

- Przede wszystkim def inicję EDM należało sprecyzować oraz powiązać z wymaganiami wynikającymi z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W 2016 roku wielokrotnie na terenie całego kraju spotykaliśmy się z przedstawicielami podmiotów leczniczych, podczas spotkań rozmawialiśmy między innymi o wdrożeniach systemów informatycznych w szpitalach czy platform regionalnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH