W Ustroniu odbył się I Kongres Medycyny Fotodynamicznej i Laserowej

Lecznictwo uzdrowiskowe w Ustroniu (woj. śląskie) ma już 20 lat.
W Ustroniu leczone są głównie choroby reumatyczne i narządu ruchu oraz choroby układu nerwowego, krążenia i układu oddechowego.
W nowoczesnym Zakładzie Przyrodoleczniczym wykonuje się codziennie setki zabiegów z zakresu fizykoterapii.
- Wielkim powodzeniem cieszą się baseny rehabilitacyjne wypełnione naturalną solanką jodkowo-bromkowo-chlorkową.
Szczególnie rozbudowany jest dział hydroterapii, w którym można skorzystać z kąpieli wannowych, borowinowych i zawijań borowinowych - informuje członek zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego "Ustroń" SA dr n. med. Katarzyna Wencel.
Obchody 20-lecia uzdrowiska były połączone z I Kongresem Medycyny Fotodynamicznej i Laserowej. Medycyna fotodynamiczna jest nowoczesną dziedziną medycyny wykorzystującą zintegrowaną wiedzę z fizyki i medycyny.
Znajduje zastosowanie we wczesnym diagnozowaniu i leczeniu raka na powierzchniach skóry i śluzówek oraz w jamach ciała poprzez działanie światła, fotouczulacza i tlenu. Jest metodą niejonizacyjną, małoinwazyjną, gdyż tkanki niezmienione nowotworowo nie reagują na tę formę leczenia.
- Wprowadzenie medycyny fotodynamicznej do praktyki klinicznej jest wielką szansą dla pacjentów chorych na niektóre nowotwory. Kongres pokazał, że polski potencjał w tej dziedzinie medycyny jest znaczący - mówi prof.
Aleksander Sieroń, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Fotodynamicznej i Laserowej.
Terapia fotodynamiczna stanów przednowotworowych i nowotworowych jest terapią oszczędzającą w leczeniu raka tkanki zdrowe. Natomiast ten rodzaj diagnostyki umożliwia rozpoznanie zmian, których wykrycie przy użyciu innych metod, w tym rezonansu magnetycznego czy tomografii, nie jest możliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH