O antykoncepcji często decyduje w Polsce lekarz rodzinny, a nie ginekolog...

Złośliwi mawiają, ze najskuteczniejsza antykoncepcja to szklanka zimnej wody zamiast seksu. Nie ma uniwersalnej ani stuprocentowo skutecznej metody zapobiegania ciąży. O tym, jakie środki stosować, kobieta i mężczyzna muszą zadecydować sami, kierując się opinią lekarza. A jak tu dokonywać wyboru, skoro wiedza na temat antykoncepcji jest w Polsce więcej niż skromna i najczęściej pochodzi z internetu...
Ubolewa nad tym dr Medard Lech, ginekolog - położnik, specjalista z zakresu zdrowia publicznego, ekspert Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji, redaktor naczelny kwartalnika "Antykoncepcja".
W tymże kwartalniku dr Lech publikuje pytania z zakresu antykoncepcji zadawane ekspertom nie tylko przez nastolatki.
- W swoich gabinetach robimy wszystko, by żadna pacjentka nie musiała szukać odpowiedzi w internecie. Ale niestety, nie wszystkim z nas to się udaje - mówi dr Medard Lech.

Nazwijmy metody po imieniu

Z danych statystycznych wynika, że większość polskich par stosuje w antykoncepcji kalendarzyk małżeński i stosunek przerywany; natomiast jeśli porówna się sprzedaż pewniejszych środków antykoncepcyjnych, dochodzi się do wniosku, że znakomita większość Polaków polega na prezerwatywie albo na metodach naturalnych. Jak mówi dr Medard Lech, z punktu widzenia naukowego stosunek przerywany nie jest uważany za metodę antykoncepcji, a o kalendarzyku, który został wymyślony w XIX wieku, większość ludzi na świecie nie chce nawet myśleć.
Dr Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa, autor poradników o antykoncepcji: - Propagowanie kalendarzyków małżeńskich jest głupie. Nazwę to dosadnie, bo taka metoda zwiększa odsetek aborcji. Im metoda mniej skuteczna, tym częściej dochodzi do ciąży, im bardziej jest ona niepożądana, tym częściej kończy się aborcją.
Metody naturalne? Dr Medard Lech mówi, że to samoobserwacja cyklu, wzbogacona współcześnie o testy owulacyjne, a nawet małe komputerki analizujące dni mniej i bardziej płodne.
Dr Grzegorz Południewski określa je jako metody polegające na okresowej abstynencji seksualnej, a ich istotą jest zaniechanie współżycia w okresie potencjalnie płodnym. I tak powinny być nazywane. Są przydatne dla kobiet, które ze względów medycznych nie mogą lub - ze względów światopoglądowych nie chcą - innych metod stosować. A rolą lekarza jest informowanie o systemie, sposobie, zaletach i wadach tych metod.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH