Świąteczna opieka w sąsiedztwie SOR?

Ministerstwo Zdrowia planuje włączenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w struktury lecznic, które weszły do tzw. sieci szpitali. W środowisku medycznym jest sporo wątpliwości dotyczących takiego rozwiązania. Jaki więc model doraźnej pomocy lekarskiej "po godzinach" byłby najbardziej korzystny dla pacjentów?

W tzw. ocenie skutków regulacji Ministerstwo Zdrowia uzasadnia, że "proponowane zmiany wynikają z rozwiązań przyjętych w organizacji (...) podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ), tzw. sieci szpitali".

Tak wynika z danych NFZ

Resort przypomina, że zgodnie z przepisami o sieci szpitali, "świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) będą udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów: 1-3 i 5 sieci szpitali. Każdy z tych świadczeniodawców będzie udzielał świadczeń w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego oraz izby przyjęć, ponieważ posiadanie umowy w tych zakresach jest jednym z podstawowych warunków kwalifikacji do sieci szpitali".

"Zmiana została przygotowana w oparciu o dane NFZ dotyczące realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które pokazują, że świadczenia realizowane w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy w 2016 r. stanowiły niespełna 4% wszystkich świadczeń udzielonych w ramach NiŚOZ" - czytamy w resortowej ocenie skutków projektowanych przepisów.

Jednocześnie MZ proponuje zmiany, które "umożliwią świadczeniodawcom realizującym NiŚOZ zapewnienie dostępu do świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej (...)". Zmiana ta ma pozwolić szpitalom na "optymalne zaplanowanie prac zespołu medycznego, który funkcjonuje w strukturze podmiotu realizującego świadczenia gwarantowane z różnych zakresów".

Jak już informowaliśmy, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie oceniło takie rozwiązania, wskazując m.in., że proponowane przez resort zasady "nie określają precyzyjnie sposobu organizacji udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej".

Minister nie jest konsekwentny

Samorząd lekarski negatywnie odniósł się także do projektu rozporządzenia MZ dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Chodzi m.in. o załącznik do rozporządzenia, w którym przewiduje się udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki "z zapewnieniem w lokalizacji dostępności świadczeń w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej".

Naczelna Rada Lekarska uważa, że planowanym zmianom "nie towarzyszy zwiększenie wymogów w zakresie obsady personelu, co oznacza, że udzielanie dodatkowych świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki ma odbywać się w ramach dotychczasowych zasobów personelu".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH