Świadczeniodawca i ubezpieczyciel

Zawarte w projekcie ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym rozwiązania mogą zasadniczo zmienić sytuację na rynku świadczeń z zakresu medycyny pracy. Obecnie, zgodnie z ustawą o służbie medycyny pracy, każdy zakład pracy musi podpisać umowę z "podstawową jednostką służby medycyny pracy".

Taką jednostką może być indywidualna, specjalistyczna i grupowa praktyka lekarska albo podmiot leczniczy, ale nie firma ubezpieczeniowa.

Jeśli zaproponowane przez resort zdrowia przepisy wejdą w życie, badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników będą realizowane także w ramach umowy dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniodawca będzie miał prawo wybrać ofertę firmy medycznej albo ubezpieczyciela.

Motor napędowy

- To oznacza dla firm medycznych (oferujących usługi w formie przedpłaconej) większą konkurencję i być może konieczność przemyślenia swojego modelu biznesowego, dlatego że walka z firmami ubezpieczeniowymi będzie trudniejsza - ocenia dr Adam H. Pustelnik, ekspert rynku ubezpieczeniowego.

Jego zdaniem, świadczenia medycyny pracy to główny motor napędzający sprzedaż grupowych pracowniczych programów zdrowotnych, czyli tzw. abonamentów. Oczywiście ubezpieczyciele także dzisiaj znajdują rozwiązania, aby sobie z tym poradzić i też oferują medycynę pracy w ramach pakietów grupowych ubezpieczeń zdrowotnych, ale muszą zawsze korzystać z pomocy podmiotu trzeciego.

- Ubezpieczyciele po prostu nie mogą sami wystawić faktury za medycynę pracy, bo na to nie pozwala ustawa o służbie medycyny pracy.

A tylko na podstawie faktur opłaty te mogą stanowić dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu - wyjaśnia dr Adam H. Pustelnik.

Korzyści podatkowe oraz przepisy prawne dawały więc do tej pory przewagę ofercie firm abonamentowych.

Teraz jednak ostatnie wyroki NSA (jednoznacznie rozstrzygające kwestię opodatkowania abonamentów medycznych) oraz projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu, mówiący wprost o tym, że również polisy zdrowotne mogą wyodrębnić produkt, który pokrywa ryzyka związane z medycyną pracy, zrównują szanse firm ubezpieczeniowych i abonamentowych.

Ubezpieczyciele zwracają jeszcze uwagę na inne korzyści płynące z nowych regulacji. Teraz będzie można porównać, jak wyceniają medycynę pracy ubezpieczyciele, a jak firmy abonamentowe.

Projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym nakazuje bowiem bardzo ścisłe rozdzielenie składki za tego typu usługi i pozostałe usługi medyczne nie związane z medycyną pracy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH