Na nowej liście leków refundowanych mają się znaleźć długo działające analogi insuliny, jednak w przeciwieństwie do analogów szybko działających i zwykłych insulin, nie będą refundowane ryczałtowo. - Nie jest to sytuacja optymalna - oświadcza prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD).

Jak mówi prof. Czupryniak, w krajach UE długo działające analogi insuliny są dostępne praktycznie bezpłatnie dla chorych z cukrzycą typu 1, a za niewielką dopłatą dla chorych na cukrzycę typu 2 .

- Ale ponieważ od ponad 10 lat żaden nowy lek na cukrzycę nie trafił na listę refundacyjną, cieszymy się i z takiej decyzji MZ - stwierdza prezes PTD. Jego zdaniem, jest to sygnał, że Ministerstwo Zdrowia otworzyło się na merytoryczną rozmowę z diabetologami i pacjentami.

- To dopiero początek walki o jakość leczenia i standard życia polskich pacjentów z cukrzycą. Jest jeszcze dużo do zrobienia, przede wszystkim w cukrzycy typu 2 - deklaruje prof. Czupryniak.

Przypomina, że dla pacjentów z cukrzycą typu 1 - bo tylko tej grupie chorych Ministerstwo Zdrowia ułatwiło dostęp do długo działających analogów insuliny - brak ryczałtowego finansowania oznacza wydatek rzędu 70-90 zł za jedno opakowanie leku.

Według PTD refundacja długo działających analogów insuliny na poziomie 70% dla chorych na cukrzycę typu 1 oznacza, że z takiej refundacji skorzysta tylko jedna trzecia wszystkich pacjentów zażywających insuliny i będzie musiała zapłacić za opakowanie kilkadziesiąt zł. Jednak, jak zauważa PTD, nawet takich udogodnień lista refundacyjna nie przewiduje dla osób z cukrzycą typu 2, czekających na refundację inhibitorów DPP-4. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH