Balanced Scorecard (BSC) jako metoda zarządzania w zakładach opieki zdrowotnej nie zorientowanych na zysk (cz. 2)

W pierwszej części artykułu o BSC ("Rynek Zdrowia" nr 5/2006) przedstawiliśmy m.in. mapę strategii Szpitala Pediatrycznego.
Przyjrzyjmy się teraz miernikom, wartościom i inicjatywom dla przykładowego celu w modelu BSC (Strategicznej Karty Wyników).
Przedstawiony na wykresie 2. fragment mapy strategii wskazuje na istnienie relacji przyczynowo-skutkowych (hipotez) pomiędzy celami strategicznymi. W tym przypadku ciąg hipotez jest następujący: Jeśli szpital będzie miał dobrą kondycję finansową, to możliwe będą inwestycje w systemy informacyjne wspierające zarządzanie.
Jeśli organizacja będzie posiadać informacyjne systemy wspierające, to: a. opieka medyczna nad pacjentem będzie doskonalona (np. poprzez gromadzenie danych o historii choroby i ich szybką dostępność w różnych miejscach w szpitalu); b. wzrośnie efektywność operacyjna (np.
poprzez dostępność informacji o historii choroby i kosztach w przekroju różnych pacjentów, co pozwoli na porównawczą analizę przypadków i może wskazać możliwości skrócenia pobytu pacjenta lub obniżenia kosztów leczenia).
Jeśli szpital będzie zapewniał wzorcową opiekę medyczną i dbał o efektywność operacyjną, to zadowolenie pacjenta będzie rosło.

Tworzenie mierników

W kolejnym kroku, po tym jak cele organizacji zostaną ustalone przez decydentów i uzgodnione z wykonawcami, będzie można przejść do tworzenia mierników dla każdego z celów strategicznych. Na przykład dla celu: "Dbać o efektywność operacyjną", szpital mógłby przyjąć mierniki: średnią długość pobytu pacjenta oraz wskaźnik obłożenia łóżka.
Następnie należy określić wartości docelowe dla każdego miernika, zarówno w perspektywie krótkookresowej (np. miesięcznej), jak i kilkuletniej (np. 3-letniej). Przyjmijmy, że w perspektywie 3-letniej kierownictwo szpitala chciałoby doprowadzić do sytuacji, kiedy średnia długość pobytu wynosi 5 dni, a wskaźnik obłożenia łóżka kształtuje się na poziomie 92%. Jednakże, aby faktycznie osiągnąć takie wyniki, poza ambitnymi planami należy wskazać inicjatywy, dzięki którym będzie to możliwe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH