Sekurytyzacja szpitalnych zobowiązań: udało się w Wałbrzychu, ale dlaczego tylko tam?

W Wałbrzychu udało się, po raz pierwszy i - jak na razie - jedyny w Polsce, zlikwidować ogromne zadłużenie trzech szpitali wojewódzkich poprzez ich połączenie i sekurytyzację zobowiązań w ramach spółki celowej.
Trwająca od 2002 r. walka o przetrwanie zakończyła się sukcesem. Placówka działająca formalnie od 1 stycznia 2008 r.
jako Specjalistyczny Szpital Zespolony im. dr. Alfreda Sokołowskiego jest obecnie wolna od długów, a rok 2007 zakończyła zyskiem w wysokości 14,5 mln zł.
Jesienią 2002 r. dolnośląski samorząd wojewódzki nie miał żadnych wątpliwości, że to ostatnia chwila na restrukturyzację lecznictwa zamkniętego w Wałbrzychu.
Tutejsze placówki: Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem (zadłużenie - ponad 40 mln zł) oraz Specjalistyczny Szpital Zespolony im. S. Batorego (zadłużenie - ponad 50 mln zł) zostały objęte egzekucją komorniczą w zakresie zobowiązań cywilnoprawnych. Do Specjalistycznego Szpitala im dr. A. Sokołowskiego komornik jeszcze nie dotarł, ale perspektywy lecznicy były podobne, jak dwóch pozostałych. Zbliżało się załamanie finansowe. Pojawił się wówczas projekt połączenia trzech lecznic .

Po pierwsze: konsolidacja

- Pod koniec 2002 r. samorząd wojewódzki powierzył mi rolę pełnomocnika do spraw konsolidacji, a w lipcu 2003 r.
zostałem dyrektorem wszystkich trzech placówek - wspomina Roman Szełemej, obecnie zastępca dyrektora ds. lecznictwa Specjalistycznego Szpitala Zespolonego im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
- Ta unia personalna okazała się dobrym posunięciem, ponieważ dyrektor trzech szpitali nie identyfikował się z żadnym z nich, co znacznie ułatwiło podejmowanie decyzji, czasem bardzo trudnych.
Aby zracjonalizować organizację leczenia, a jednocześnie zmniejszyć koszty, trzeba było przenosić lub likwidować dublujące się oddziały oraz skonsolidować działające dotychczas oddzielnie jednostki. Z trzech szpitalnych kuchni została jedna. Ten sam proces dotyczył laboratoriów oraz innych zakresów działalności lecznic. Konieczna była również restrukturyzacja zatrudnienia.
Wypowiedzenia otrzymało ponad 400 osób. Pod koniec 2003 r. szpitale odzyskały elementarną równowagę finansową.
Był to znaczący krok do przodu, ponieważ największym problemem było w tym czasie zapewnienie środków na bieżące działanie dwóch znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji placówek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH