Nauczą się praktycznie korzystać z książkowej wiedzy

Jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Najważniejsze jednak, że jest. Studenci farmacji Śląskiej Akademii Medycznej mają swój warsztat do nauki zawodu. Na początku kwietnia w Sosnowcu oficjalnie otwarto aptekę szkoleniową tutejszego Wydziału Farmaceutycznego.
- Jest się z czego cieszyć. Pomogli sponsorzy. Studenci V roku mają teraz nowoczesny warsztat. Powstał na bazie apteki przejętej od Fundacji Revita. Remont i wyposażenie kosztowały ok. 200 tys. złotych - informuje prof. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego.
Apteka szkoleniowa ma 240 mkw.
powierzchni, spełnia wszystkie normy apteki ogólnodostępnej, tzn. posiada odpowiednie pomieszczenia do dyspensowania i przechowywania leków, nowocześnie wyposażoną recepturę, pełne zaplecze administracyjno-socjalne oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych.
- Jedyne, co ją różni od normalnie funkcjonującej, to brak pacjentów - podkreśla prof. Olczyk.
Przy sporządzaniu leków pracować może jednocześnie pięciu studentów.
Jedenastu następnych w tym czasie może korzystać z sali komputerowej. Jakie wymierne korzyści z apteki szkoleniowej będą mieli przyszli farmaceuci? Przede wszystkim nauczą się praktycznie wykorzystywać swoją wiedzę zdobytą podczas studiów. Mogą poznać zasady pracy w aptece, wykonywać leki recepturowe, poznać obsługę aptecznego programu komputerowego. Mają także możliwość zapoznania się z ustawami i rozporządzeniami niezbędnymi w codziennej pracy w aptece.
- Realizowany program obejmuje m.in. doradztwo farmaceutyczne. Polega to na przedstawieniu etiologii, objawów oraz leczenia najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości, takich jak: ból gardła, kaszel, katar, opryszczka, biegunka, zaparcia, wypadanie włosów, bóle reumatyczne, ból zęba, ból ucha, odchudzanie, dolegliwości wątroby, hemoroidy, żylaki, oparzenia słoneczne, odleżyny oraz doradztwa w stosowaniu leków w: ciąży i laktacji, zaburzeniach pamięci, trudnościach w zasypianiu, menopauzie, osteoporozie, profilaktyce przerostu prostaty i niedoborów odporności - wylicza prof Olczyk.
W aptece Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej prowadzone będą 6-miesięczne praktyki dla studentów, którzy już skończyli studia, a jeszcze nie obronili dyplomu. Praktyki obejmą m.in.: pracę w ekspedycji apteki, poznanie zasad rozmieszczenia leków w magazynie, przeprowadzanie wywiadu z pacjentem dotyczącego jego dolegliwości, udzielanie informacji o możliwych do zastosowania lekach dostępnych bez recepty i sprzedaż leków w aptecznym programie komputerowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH