Podejmowane są próby ponadstandardowego zwiększenia dawki temozolomidu

650 specjalistów z różnych działów neuroonkologii zgromadziła w Warszawie 30- 31 marca br. - trzecia, cykliczna konferencja Perspectives in Central Nervous System Malignancies (PCNSM 3). W grupie wykładowców znaleźli się wybitni specjaliści niemal z całego świata, głównie jednak z Europy, USA i Kanady. Przedstawiono m.in. nowoczesne zasady diagnostyki radiologicznej z zastosowaniem fuzji badań PET/RM i TK oraz zmodyfikowaną klasyfikację histologiczną WHO guzów ośrodkowego układu nerwowego.
W trzech równoległych sesjach zaprezentowany został aktualny stan wiedzy na temat chemioterapii, radioterapii i terapii ukierunkowanych molekularnie. Wykładowcy podkreślali rokowniczą rolę LOH w zakresie 1p/19q u chorych na anaplastycznego skąpodrzewiaka.
Potwierdzają ją wyniki badań europejskich i amerykańskich, prowadzone w ramach EORTC i RTOG.

Przegląd metod

W przypadku glejaka wielopostaciowego, najbardziej obiecującą formą leczenia jest pooperacyjna radiochemioterapia z zastosowaniem temozolomidu. W miarę możliwości powinno się dążyć do określenia stopnia metylacji receptora genu odpowiedzialnego za syntezę MGMT - enzymu odpowiedzialnego za naprawę uszkodzeń powstałych po zadziałaniu leków alkilujących oraz - w mniejszym stopniu - radioterapii.
Aktualnie testowane są schematy leczenia z wydłużonym do 21 dni lub sekwencyjnym (co 7 dni) podawaniem temozolomidu. Podejmowane są próby ponadstandardowego zwiększenia dawki tego leku. Potencjalnym mechanizmem pozytywnego efektu terapeutycznego ma być wyczerpanie zasobów MGMT.
W przypadku leczenia napromienianiem chorych na naciekające glejaki o niższej złośliwości WHO 2, strategia powinna uwzględniać fakt, że napromienianie nie wpływa na ogólne przeżycie, ale wydłuża czas do progresji nowotworu.
W grupie ośrodków francuskich, stosowana jest strategia włączania radioterapii wyłącznie w przypadku progresji guza po chirurgii, a nawet stosowania wstępnej chemioterapii przed zabiegiem operacyjnym. Leczenie w powyższy sposób powinno być jednak prowadzone w ramach badań klinicznych.
W złośliwych glejakach WHO 3 i WHO 4, rola pooperacyjnej radioterapii jest ustalona. Agresywność leczenia powinna jednak być dostosowana do grupy prognostycznej, w której, zgodnie z kryteriami RTOG, znajduje się chory. U pacjentów w złym stanie ogólnym i neurologicznym, po częściowej resekcji lub biopsji guza, w bardzo podeszłym wieku, do rozważenia jest jedynie leczenie objawowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH