Strategia na XXI wiek

Polski rząd wspierając finansowo innowacyjne projekty, stosuje zasadę smarowania cienko dużej kromki chleba - dofinansowuje wiele projektów, ale żadnego wystarczająco. Gdyby skoncentrować te środki na wybranych gałęziach przemysłu, których kondycja, innowacyjność, konkurencyjność już dzisiaj są niezłe, efekty byłyby lepsze - uważa Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Krajowi wytwórcy leków od lat zabiegają o opracowanie długofalowej strategii jako niezbędnego warunku do rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego, który już obecnie zasługuje na miano unikatowego.

Stworzyć warunki

- Mamy dzisiaj jeden z najsilniejszych w Europie przemysłów leków generycznych, który znalazł się jednak w przełomowym momencie. Leki biologiczne zrewolucjonizowały medycynę i przez najbliższe lata 7 z 10 najczęściej sprzedawanych globalnie farmaceutyków będą to leki typu bio. Polska dysponuje potencjałem umożliwiającym rozwój ich produkcji, ale trzeba pamiętać, że w odróżnieniu od generyków wprowadzenie ich na rynek wymaga badań klinicznych i dlatego jest droższe. Producent ponosi większe koszty i ryzyko. Aby przemysł leków biopodobnych rozwijał się u nas, musi być biznesem trwałym - podkreśla Cezary Śledziewski, prezes zarządu PZPPF.

W każdym innym kraju władze objęłyby troską obszar gospodarki, który daje miejsca pracy, gwarantuje dostęp do nowoczesnych leków po niższych cenach i ciągłość ich dostaw, możliwość rozwoju nauk biologicznych na uczelniach oraz kontynuowanie kariery zawodowej absolwentów w działach badawczo-rozwojowych firm.

Zamiast tego piętrzą się przeszkody, które utrudniają prowadzenie biznesu: niekorzystne zmiany regulacyjne na poziomie unijnym i krajowym, brak odpowiedniego wsparcia państwa w zakresie rozwiązań patentowych, nadmierna administracyjna presja na obniżanie cen leków mogąca doprowadzić do deficytu leków na rynku krajowym, brak działań państwa przeciwdziałających monopolizacji hurtu i detalu.

- Chcemy stworzenia stałej grupy składającej się z przedstawicieli różnych resortów i lokalnego przemysłu do opracowania strategii łączącej politykę przemysłową ze zdrowotną - postuluje prezes Śledziewski, podkreślając, że skorzysta na tym także państwo.

- Instytucje państwowe nie zawsze widzą pełną perspektywę danego obszaru. Podejmowane dzisiaj decyzje lub ich brak mogą powodować ewolucję rynku w kierunkach niepożądanych z punktu widzenia interesu ekonomicznego i bezpieczeństwa narodowego państwa - dodaje.

Odpisy za badania i rozwój

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przygotował na zlecenie PZPPF długookresową "Strategię rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego do 2030 roku". Ponieważ krajowa branża specjalizuje się w wytwarzaniu leków generycznych, wykazując w tym obszarze doskonały potencjał, wzmocnienie pozycji europejskiego lidera w tym sektorze uznano za nadrzędny cel strategii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH