Strategia i proste narzędzia

Ministerstwo Zdrowia razem z Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad nową strategią dotyczącą e-zdrowia na lata 2018-2022. Zamiast nowych planów i projektów świadczeniodawcy oczekują jednak wdrożenia zapowiadanych od lat prostych narzędzi, które miały wprowadzić polską służbę zdrowia w technologiczny XXI wiek.

Prace, zapoczątkowane porozumieniem zawar tym między ministrem zdrowia a ministrem cyfryzacji w sierpniu tego roku, idą bardzo dobrze. Myślę, że do końca roku ta pięcioletnia strategia powstanie - zapowiedziała Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Jak wyjaśniła przedstawicielka resortu na sesji "Polskie e-zdrowie. Od papierowej do cyfrowej medycyny" podczas XIII Forum Rynku Zdrowia, to będzie krótki dokument, pokazujący bardziej kierunki rozwoju e-zdrowia niż konkrety.

- Oprócz tego w marcu 2018 r. powinien być gotowy plan działań, który będzie dokumentem implementacyjnym, dużo bardziej szczegółowym, pokazującym już konkretne działania, harmonogram, budżet, źródła finansowania poszczególnych działań - dodała Agnieszka Kister.

Na razie strategia koncentruje się wokół trzech filarów. Pierwszy z nich to lepsze leczenie, ale też prof ilaktyka i promocja. Drugi dotyczy poprawy zarządzania; trzeci element, będący bazą dla pozostałych, to transformacja cyfrowa. - W listopadzie planujemy dosyć szerokie konsultacje tego dokumentu - zapowiedziała dyrektor Kister.

Zainwestowali lata temu

Co na to świadczeniodawcy? Wiele zarządów jednostek medycznych już od lat reagowało na pojawiające się projekty, ustawy i rozporządzenia, inwestując i dostosowując swoje placówki do informatycznych wymogów. - Poważnie potraktowałam te wcześniejsze ustawy. Kolejne terminy były jednak przesuwane, miała wchodzić jako jedyna obowiązująca elektroniczna dokumentacja medyczna, czego byłam gorącym zwolennikiem - przypomniała Renata Ruman-Dzido, prezes zarządu Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Sp. z o.o.

Dlatego ten szpital od 2009 do 2014 roku trzykrotnie aplikował z pozytywnym skutkiem o środki unijne i pozyskał około 9 mln zł na inwestycje w informatykę.

- Nie żałuję tych działań, bo mimo wszystko potraf ię przedstawić wiele korzyści z tego, że szpital tak mocno zainwestował w infrastrukturę, w nowe oprogramowanie. Tyle że już dziś muszę wymienić część tego sprzętu. Nasze serwer y już nie dają rady. Oczywiście aplikuję o kolejne środki, ale teraz zadrżałam, bo słyszę o nowej strategii e-zdrowia, a może ona pójdzie w jakimś zupełnie innym kierunku? - niepokoiła się prezes opolskiego szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH