Strategia dla regionu pilnie potrzebna

Likwidacja białych plam na podkarpackiej mapie świadczeń zdrowotnych oraz konieczność współpracy podmiotów systemu ochrony zdrowia w regionie - między innymi o tym rozmawialiśmy z uczestnikami konferencji Rynku Zdrowia w Rzeszowie (16 lutego 2012 r.).

Debata zgromadziła ponad 200 osób. Była trzecią konferencją w ramach tegorocznej, piątej już edycji cyklu "Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia" - organizowanych przez Grupę PTWP SA - wydawcę m.in. miesięcznika Rynek Zdrowia i oraz portalu rynekzdrowia.pl.

Wśród prelegentów byli m.in dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele: Urzędów Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Rzeszowie odpowiadający za politykę zdrowotną, władz miejskich Rzeszowa i Przemyśla, a także Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie.

Bilans i białe plamy

Sławomir Miklicz, członek zarządu województwa podkarpackiego, odpowiedzialny za ochronę zdrowia, mówił m.in. o konieczności koordynacji funkcjonowania placówek medycznych przez samorządy różnych szczebli, a także administrację państwową (Urząd Wojewódzki) i Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Wprawdzie NFZ podkreśla, że jest tylko płatnikiem, a nie kreatorem polityki zdrowotnej, ale wpływ Funduszu na system - poprzez jego finansowanie - jest znaczny, dlatego powinien włączyć się w działania mające określić regionalną strategię w ochronie zdrowia - podkreślał Sławomir Miklicz.

Podsumował także dokonany w ubiegłym roku bilans otwarcia dotyczący sytuacji finansowej jednostek podległych samorządowi wojewódzkiemu.

- Bilans ten wypadał źle. Zadłużenie placówek ogółem sięgnęło 220 mln zł, w tym ponad 50 mln zł to zobowiązania wymagalne. To m.in. skutek niekorzystnego dla Podkarpacia algorytmu podziału środków między województwa. Na szczęście algorytm został 2 lata temu zmieniony i sytuacja się poprawia - powiedział Sławomir Miklicz.

Dodał, iż zobowiązania wymagalne "rozkładają" się na sześć placówek, dlatego żadna z nich nie jest zagrożona.

Wskazał także na priorytety w regionalnej polityce zdrowotnej, wymieniając wśród nich likwidację "białych plam" w lecznictwie na Podkarpaciu, m.in. w zakresie onkologii dziecięcej, alergologii, perinatologii.

Zarząd województwa zapowiada też uruchomienie na Uniwersytecie Rzeszowskim (w optymistycznym wariancie - już w 2014 r.) wydziału lekarskiego, co ma m.in. pomóc w zapełnieniu kadrowych luk w niektórych specjalnościach na terenie województwa.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH