
Resort zdrowia chce powstrzymać prywatyzację lecznic i wykreślić z ustawy o działalności leczniczej przepisy wymuszające na samorządzie komercjalizację publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Tam, gdzie spółki już istnieją, a mają charakter publiczny, MZ zamierza zobowiązać np. samorządy terytorialne do utrzymania większościowego pakietu.
Jak zaznaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, resort ma też zamiar wprowadzić zasadę non-profit, co oznacza, że każdy ewentualny zysk musiałby być przeznaczony na działalność leczniczą spółki.
Przedmiot uzgodnień
Jak podkreślił, resortowi zdrowia zależy na tym, aby odwrócić pewną tendencję, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, kiedy - jak się wyraził - doszło do „niezwykłej atomizacji systemu zdrowia”, wprowadzenia konkurencji wszystkich ze wszystkimi, a także przerzucenia na pacjenta odpowiedzialności za zorganizowanie sobie opieki medycznej.
Jego zdaniem jedną z przyczyn tego stanu rzeczy była niemal przymusowa komercjalizacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które wcześniej były przede wszystkim własnością samorządów.
- Ten przymus - zaznaczył minister Radziwiłł - pojawiał się wtedy, kiedy pojawiały się kłopoty finansowe.
Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, w informacji przesłanej redakcji Rynku Zdrowia wyjaśniła, że przygotowany projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej jest obecnie przedmiotem uzgodnień wewnętrznych, w wyniku których zostanie wypracowana wersja, która następnie zostanie przekazana do uzgodnień zewnętrznych. Szczegółowe rozwiązania, w tym dotyczące przeznaczenia zysku podmiotów leczniczych, są obecnie analizowane.
Co w zamian?
Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, tłumaczy, że przez ostatnie pięć lat, po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej, samorządy cały czas uczyły się, jakie rozwiązania wprowadzać, aby były korzystne dla lecznic.
- Osobiście nie jestem zwolenniczką odsprzedawania majątku samorządu za bezcen. Uważam, że zanim zapadnie decyzja, samorząd powinien najpierw zbilansować placówkę, żeby mieć dobrą kartę przetargową podczas negocjacji z partnerem prywatnym. Jednak nie zawsze jest inne wyjście. Mam tu na myśli te jednostki samorządu terytorialnego, które mają bardzo niskie dochody i są właścicielami szpitali powiatowych - tłumaczy.
Zwraca uwagę, że inną kategorią są np. zakłady opiekuńczo-lecznicze - tam podmiot prywatny stworzyłby znacznie lepsze warunki pacjentom niż samorząd. - Zastanawiam się też, jak ustawodawca podejdzie do takich partnerów, którzy nie są podmiotami leczniczymi, np. Agencja Rozwoju Przemysłu czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń, a które wchodzą finansowo w sektor zdrowia. Resort musi tu znaleźć jakieś rozwiązanie - podkreśla Hanna Zych-Cisoń, komentując proponowane zmiany w ustawie.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- CZ22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- CZ21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- CZ21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- CZ21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- CZ20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- CZ20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- CZ19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- CZ19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych