Stop agresji wobec ratowników!

Ratownicy medyczni muszą czuć się bezpiecznie i skupiać się na pomocy pacjentowi, a nie na tym, czy za chwilę nie zostaną uderzeni w twarz - mówi Patryk Gabriel z zarządu powiatu starogardzkiego. Powiat stawia na kampanię społeczną, w której pokaże, jakie mogą być skutki agresji wobec ratowników medycznych.

Pacjent szpitala w Starogardzie Gdańskim podczas ucieczki z lecznicy wyrwał pojemnik do dezynfekcji, oblał ratownika medycznego płynem i uderzył go w plecy. Inny rzucił monitorem w pielęgniarkę.

Inny przykład, tym razem z Rogowa Górowskiego: pijany mężczyzna szarpał i wyzywał załogę karetki - ratownicy wezwani do jego żony nie byli w stanie zająć się pacjentką. Agresywni, pijani lub odurzeni pacjenci... Można jeszcze dodać - bezkarni.

Prokuratura umarza postępowania

Jak informuje nas Patryk Gabriel, członek zarządu powiatu starogardzkiego, w ciągu ostatniego roku w tamtejszej prokuraturze toczyły się dwa postępowania dotyczące napaści na ratowników medycznych.

- Oba zostały umorzone. W jednym przypadku śledczy uznali, że nie mają możliwości przypisania winy podejrzanemu mężczyźnie, a w drugim stwierdzona została niepoczytalność sprawcy. W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy w sumie cztery sytuacje, gdzie można mówić o agresji pacjentów wobec personelu medycznego - wylicza Rynkowi Zdrowia Patryk Gabriel.

Wydaje się niewiele, ale powiat nie chce bagatelizować problemu - myśli o stworzeniu kampanii. Chce w niej postawić na społeczeństwo obywatelskie.

- To my, mieszkańcy mamy reagować, gdy widzimy niewłaściwe zachowanie pacjenta wobec ratownika medycznego. Chcemy pokazać ludziom ciąg zdarzeń, jakie wiążą się z tym, że ratownik zostanie napadnięty przez agresywnego pacjenta. Bo to, niestety, może oznaczać, że za moment nie będzie miał kto nas ratować - tłumaczy Patryk Gabriel.

Chce, by mieszkańcy zrozumieli, że praca ratownika medycznego jest niezwykle ważna.

- Tym ludziom należy się szacunek. Ratownicy medyczni muszą czuć się bezpiecznie w swojej pracy, muszą skupiać się na pomocy drugiemu człowiekowi, a nie na tym, czy za chwilę nie zostaną czymś oblani, czy uderzeni w twarz. Kampania ruszy wraz z początkiem roku szkolnego i chcemy w nią zaangażować różne grupy społeczne. Wierzymy, że przyniesie ona wymierny skutek - podkreśla samorządowiec.

Społeczeństwo nie wie

Grzegorz Nowak, ratownik medyczny, autor bloga Ratowniczy.net, wskazuje, że tak jak cała medycyna, system ratownictwa wciąż ewoluuje. Zmieniają się standardy leczenia, wytyczne ratowania w stanach nagłych. Zmieniają się również przepisy, zgodnie z którymi zespoły ratownictwa medycznego mają postępować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH