Stawiamy na edukację

W czerwcu ubiegłego roku odbyły się wybory do władz Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Ze względu na proceduralne zawiłości, dopiero w grudniu 2010 roku, po ponownych wyborach władz PTŻPiD, w których dr Stanisław Kłęk na stanowisku prezesa zastąpił prof. Marka Pertkiewicza, po okresie prawie półrocznego zawieszenia, Towarzystwo wznowiło swoją działalność.

Dr Stanisław Kłęk mówi Rynkowi Zdrowia o planach PTŻPiD, problemach i osiągnięciach w dziedzinie leczenia żywieniowego w Polsce: - Zależy mi bardzo na tym, aby tematyka leczenia żywieniowego, nie tylko w środowisku medycznym, była tak rozpoznawalna i powszechna, jak ta z zakresu kardiologii czy onkologii.

Wiadome jest, że wszystkie dziedziny medycyny są ważne, ale przecież jasne jest, że nie można nie jeść i jakie ma to znaczenie dla pacjenta oraz ekonomiki jego leczenia. Przez ostatnie lata szerokiego upowszechniania wiedzy w zakresie leczenia żywieniowego, promocji tej dziedziny medycyny nie było, a jest ona niezmiernie ważna i potrzebna.

Ostatnie polskie badania dotyczące liczby chorych niedożywionych w szpitalach mieliśmy w 2002 roku. Przez następne 8 lat nie prowadzono takich badań, ale jednocześnie od 2006 roku, pod egidą Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN), przeprowadzana jest akcja "Nutrition Day" - oceny przez jeden dzień w roku stanu odżywienia chorych w szpitalach.

Nie ocenia się chorych, którzy są przyjęci i wypisani - tylko tych, którzy w tym dniu leżą w szpitalu. Porównując wyniki badań sprzed ośmiu lat z aktualnymi, okazuje się, że w zasadzie nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Wszystko to jest wynikiem głównie, niestety, zaniedbań lekarskich. Lekarze bagatelizują problem, uznają, że jest dużo ważniejszych spraw w codziennej praktyce niż żywienie. To się, niestety, przekłada na wyniki leczenia. Chorzy niedożywieni, trafiający na zabiegi chirurgiczne czy na intensywną terapię - zawsze będą mieli zwiększoną liczbę powikłań. Ta sytuacja nie zmienia się od lat.

Leczenie żywieniowe jest częścią szkoleń specjalizacyjnych w zakresie chirurgii ogólnej i anestezjologii. Właściwie nie ma go na studiach medycznych. Tam jest tylko dietetyka, która jest zupełnie innym podejściem do problemu żywienia. To także bardzo ważna dziedzina, ale to nie jest interwencja lecznicza, przynajmniej nie w naszym kraju. Jeszcze trochę czasu upłynie, zanim dorównamy pod tym względem do europejskiego poziomu. Dopiero musimy budować pozycję dietetyki.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH